Applicatives in Ladino
Ladino'da aplikatifler
- Tez No: 701557
- Danışmanlar: PROF. DR. BALKIZ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Sefarad Yahudileri tarafından konuşulan Ladino/Judeo/Espanyol/Yahudice (JE) dilindeki yapısal olmayan üyeleri sözdizimi bakımından incelemektedir. Dil XV'inci yüzyılda İspanya'dan gelen göçmen Yahudilerin Osmanlı İmparatorluğu'na yerleşmesinden beri Türkçe ile etkileşim halindedir. Bu tezde alçak aplikatif yapıları özellikle de ilgeçsel aplikatifler alışılmıştır. Gözlemlerimize göre JE'de bazı donmuş ifadeler haricinde fiil öbeği tabakasının altında aplikatif yolu ile üye eklenememektedir, dolayısıyla gözlemlenen yapılar yüksek aplikatif yapısıyla uyumludur. Dilde alıcı yahut ilgeç rolündeki üyeler yalnızca canlı olabilmektedir bu nedenle anlambilimsel olarak etkilenen rolünü taşımaktadırlar. JE'de gözlediğimiz diğer bir olgu ise ilgeçsel aplikatiflerde ilgeç üyenin hem yönelme hem de ilgeç durumu ile yüklenebiliyor olmasıdır. Bu olgu JE'de mevcut yönelme ve ilgeç durumlarının birleşmesi ile sonuçlanabilecek bir değişime işaret edebilecek bir dilsel veri olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how non-core arguments are licensed in Ladino/Judeo Espanyol (JE), a minority language spoken in Turkey by the Sephardic Jews. The language has been in contact with Turkish since the settlement of the Jewish immigrants coming from Spain by the end of the XVth century. We studied low applicative structures in JE with a focus on possessor applicatives. According to our findings, JE does not license the applied arguments below the VP layer except for some frozen expressions, hence the structure is more in line with high applicatives. When the language codes possession or recipients through applicatives, it is restricted to animates therefore it includes also the semantics of affectedness. Another phenomenon observed in JE is that in possessor applicatives the possessor is marked with dative and genitive case interchangeably. In our view this might be a linguistic change towards the merging of dative and genitive case in JE.