A quest for collective decision: the european union's common foreign and security policy from Crimea to the Eastern Mediterranean
Ortak karar arayışı: Kırım'dan Doğu Akdeniz'e Avrupa Birliği'nin ortak güvenlik ve dış politikası
  1. Tez No: 701582
  2. Yazar: SEYYİDE SENA TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, üye devletlerin davranışlarını analiz ederek Kırım ve Doğu Akdeniz krizleri sırasında dış politika formülasyonunda farklı Alman, Fransız ve İngiliz politikalarını açıklamayı amaçlamaktadır. Akılcı ve yapılandırmacı çerçevelere dayanarak, Üç Büyük'ün dış politika tercihlerinin Avrupa Birliği'nin tepkisini nasıl etkilediğini ayırt etmektedir. Üç Büyük'ün stratejilerinin yakınsaması, diğer üye devletlerin onları takip etmeye yatkın olması nedeniyle, Avrupa Birliği içinde ortak bir tepkiyi sürdürmek için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, Olabildiğince Benzer Sistemler Tasarımı'nı uygulayarak, başlıca Avrupa güçleri – diğer bir değişle Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık – arasındaki ayrışma ve yakınlaşmayı aydınlatmayı amaçlamaktadır. Üç Büyük'ün politika oluşumu, Avrupa entegrasyon teorilerine dayanan üç ana bağımsız değişken aracılığıyla analiz edilmiştir; neoişlevselcilik, liberal hükümetlerarasıcılık ve sosyal yapılandırmacılık. Avrupa Birliği'nin ortak karar alma kabiliyeti bağımlı bir değişken olarak değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği'nin Kırım ve Doğu Akdeniz krizlerinde başlangıçta toplu bir yanıt oluşturmadaki başarısızlığı, üye devletlerin kendi çıkarlarına öncelik verme eğilimleri nedeniyle Avrupa Birliği içindeki son bölünmeyi temsil etmiştir. Avrupa Birliği resmi deklerasyonlarını, devlet veya hükümet başkanlarının, dışişleri bakanlarının ve hükümet temsilcilerinin söylemlerini referans alarak, ortak karara ulaşmada Üç Büyük'ün çıkarlarının yakınlaşmasına ve maliyet-fayda analizinin etkili olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to analyse member states' behaviour and to explain the different German, French, and British policies in the foreign policy formulation during the Crimea and the Eastern Mediterranean crises. Drawing on rationalist and constructivist frameworks, it discerns how the Big Three's foreign policy preferences affected the EU's response. The Big Three's convergence of strategies is particularly vital to pursue a collective response within the EU due to other member states keen to follow them. By applying the Most Similar System Design, this study aims to elucidate the divergence and convergence among the major European powers – namely France, Germany and the United Kingdom. The policy formation of the Big Three has analysed via three main independent variables based on European integration theories; neofunctionalism, liberal intergovernmentalism and social constructivism. The EU's ability to take a joint decision has considered a dependent variable. The initial failure of the EU to generate a collective response in the Crimea and the Eastern Mediterranean crises represented the latest division within the EU due to the member states' tendency to prioritize their self-interest. By adducing official declarations of the EU, discourses of the head of states or governments, foreign ministers, and government representatives, it concludes that collective decision is anchored in the convergence of interests and cost-benefit analysis of the Big Three.