BIST bankacılık endeksinde yer alan bankaların hisse getileri ile finansal performansları arasındaki ilişkinin araştırılması: TOPSIS yöntemiyle bir analiz
Investigation of the relationship between share returns and financial performances of banks included in BIST banking index: An analysis by the TOPSIS method
- Tez No: 701605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hisse senedi yatırımında, yatırım kararları birçok ölçünün değerlendirilmesi ile yönetilen bir prosestir. Geçmişte yapılan bir yatırımın geleceği veya yeni yapılacak yatırımda hisse senedini seçme konusunda karar verilirken, firmalar aracılığıyla halka açıklanan finansal tablolarda ki verilerle hesaplanan rasyolar, genellikle yardımcı araç olarak kullanılır. Firmaların finansal durumlarının takip edilmesinde yardımcı olan rasyolar yardımıyla yapılan yatırım tercihlerinin elde edilecek kazanç ile ne ölçüde ilişkisi olduğu literatürde sıklıkla incelenen bir husus olmuştur. Bu çalışmanın amacı BIST bankacılık endeksinde yer alan bankaların, finansal performansları ile hisse getirilerinin arasında ki ilişkiyi tespit etmektir. Bunun için, BİST (Borsa İstanbul) bankacılık endeksinde bulunan bankaların, 2015-2019 dönemlerine ait seçilen mali rasyolarına göre performansların sıralamasını oluşturabilmek için TOPSIS sıralama tekniğinde faydalanılmıştır. Hisse getirileri ile TOPSIS performans puanları arasındaki ilişkinin Pearson Korelasyon Analizi ile sınandığı çalışmanın sonuçlarına göre hisse getirileri ile performans puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In stock investing, investment decisions are a process managed by evaluating many metrics. The ratios calculated with the data in the financial statements disclosed to the public through companies are generally used as an auxiliary tool when deciding on the future of an investment made in the past or choosing a stock for a new investment. It has been a frequently examined issue in the literature to what extent the investment preferences made with the help of the ratios that help in monitoring the financial status of the companies are related to the earnings to be obtained. The aim of this study is to determine the relationship between the financial performance of the banks in the BIST banking index and their stock returns. For this, TOPSIS ranking technique was used in order to rank the performances of the banks in the BIST (Borsa Istanbul) banking index according to the financial ratios selected for the 2015-2019 periods. According to the results of the study in which the relationship between stock returns and TOPSIS performance scores was tested with Pearson Correlation Analysis, no statistically significant relationship was found between stock returns and performance scores.