Telework as a type of flexible working: Job satisfaction implementation
Esnek çalışma türü olarak uzaktan çalışma: İş memnuniyeti uygulaması
- Tez No: 701636
- Danışmanlar: DR. DR. ENDER EMRE KANAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapmış olduğum çalışmada, salgın döneminde, uzaktan çalışma biçimi dikkate alınarak, iş tatmini konusu ele alınmıştır. Çalışma anket yöntemi ile desteklenmiş ve ankete katılan kişilerin yaşları, cinsiyetleri ve öğrenim durumları gibi demografik etkenlere göre kişilerin iş tatminleri ve bu tatmin ile ilgili faktörlerinin arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışmamda, salgın döneminde uzaktan çalışma kapsamı dikkate alınarak, Türkiye genelinde 19 ilde, farklı iş kollarında, farklı statü ve yaşlarda çalışan kişilerin demografik özellikleri ve işlerine duydukları tatmin hakkında veriler toplanmıştır. Anket sonucunda ortaya çıkan verilerin güvenilirlik analizleri yapılmış, sonrasında iş tatminlerinin istatistiksel açıdan incelenmesi için keşfedici faktör analizleri yapılmıştır. Buna müteakip demografik öğelere göre iş tatmini faktörlerinde herhangi bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Bu durumda yapmış olduğum çalışmanın asıl amacı, iş tatmini etkenlerinin demografik öğelerle olan bağını ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In the study I have done, the issue of job satisfaction has been discussed during the pandemic period and considering the way of working remotely. The study was supported by the questionnaire, and the differences between the job satisfaction of the people and the factors related to this satisfaction were examined according to demographic factors such as the age, gender, and educational status of the people who participated in the survey. In my study, considering the scope of remote work during the pandemic period, data on the demographic characteristics and job satisfaction of these people working in different business lines, different statuses, and ages in 19 provinces throughout Turkey were collected. Reliability analyzes of the data obtained as a result of the survey were made, and then exploratory factor analyzes were performed to analyze job satisfaction statistically. Subsequently, it was investigated whether there was any difference in job satisfaction factors according to demographic elements. In this case, the main purpose of my study is to reveal the relationship between job satisfaction factors and demographic elements.