Kekemeliği olan çocuklarda mükemmeliyetçilik, öz şefkat, bilinçli farkındalık, benlik saygısı ve algılanan kekemelik şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perfectionism, self-compassion, mindfulness, self-esteem, and perceived severity of stuttering in children who stutter
- Tez No: 701637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada kekemeliği olan çocuklarda benlik saygısı, öz şefkat, mükemmeliyetçilik, bilinçli farkındalık ve algılanan kekemelik şiddeti (kendilerindeki ve kekemeliği olan bir başka bireyin video örneğindeki) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 9-11 yaş arası, kekemeliği olan 40 çocuk dahil edilmiştir (Yaş ort.=10,43±0,7). Çalışmada Çocuk ve Ergenler için Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı (SSI-4-TR), Çocuklar için Öz Şefkat Ölçeği, Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri ve BAU Çocuklar için Mindfulness Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada algılanan kekemelik şiddetine ilişkin dört veri seti kullanılmıştır; a) katılımcıların kendilerine verdikleri algısal puan, b) katılımcının kendi kekemelik şiddetine ilişkin algı puanının SSI-4-TR toplam puanının 1-10'a dönüştürülmüş halinden farkı, c) katılımcıların video örneğine verdikleri puan, d) katılımcıların video örneğine verdikleri algısal puanın değerlendiricilerin verdiği algısal puandan farkı. Korelasyon analizi, mükemmeliyetçilik toplamı puanı ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik ile çocukların video örneğine verdikleri algısal puanlar arasında anlamlı negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca mükemmeliyetçilik toplam puanı ile çocukların video örneğine verdikleri algısal puandan değerlendiricilerin verdikleri puanın farkı arasında yine anlamlı negatif yönde orta düzeyde korelasyon vardır. Regresyon modelinde incelenen psikolojik değişkenler, 'video örneğine ilişkin algısal puanlar' ve 'değerlendiricilerden algı farkı' değeri için anlamlıdır. 'Benlik saygısı' toplam puanındaki bir birimlik değişim, 'video örneği algısal puanlarda' 0.368 birimlik ve 'videoya ilişkin değerlendiricilerden algı farkında' 0.381 birimlik; 'mükemmeliyetçilik' puanındaki bir birimlik değişim de 'video örneği algısal puanlarda' -0.434 birimlik ve 'videoya ilişkin değerlendirici farkında' -0.417 birimlik değişikliğe sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between perfectionism, self-compassion, mindfulness, self-esteem, and perceived severity of stuttering (for themselves and to children who stutter on a video). Forty children who stutter at the ages between 9-11 years were included. Perfectionism Scale for Children and Adolescents, Stuttering Severity Instrument-4-TR, Self-Compassion Scale for Children, Coopersmith Self-Esteem Inventory and BAU Mindfulness Scale for Children scales were used. Four datasets on perceived stuttering severity were used: a) perceptual score that participants gave for themselves, b) the difference between the participant's self-perception of stuttering severity-total score converted to 1-10, c) perceptual score given by the participants to the children on the video sample, d) the difference between the perceptual score given by the participants to the video sample and the perceptual score given by the evaluators. Correlation analysis showed that there was a moderately significant and negative correlation between the total score of perfectionism and socially oriented perfectionism, and the perceptual scores that children gave to the video sample. In addition, there was a significant negative moderate correlation between the total perfectionism score and the difference between the perceptual scores given by the children to the video sample and the scores given by the evaluators. The results of regression analysis show that the one-unit change in the total score of 'self-esteem' was 0.368 units in the 'video sample perceptual scores' and 0.381 units in the 'evaluator perception difference between video'; A one-unit change in the 'perfectionism' score also causes a change of -0.434 units in the 'video sample perceptual scores' and -0.417 units in the evaluator difference between to video.