Meme kanseri olgularında aksiller lenf nodu durumunun mamografi, usg ve mrg ile değerlendirilmesi, bu sonuçların, intraoperatif slnb ve postoperatif patoloji sonuçları ile karşılaştırılması
Evaluation of axillary lymph node status with mammography, usg and mri in breast cancer cases, comparison of these results with intraoperative slnb and postoperative pathology results
  1. Tez No: 701662
  2. Yazar: FARUK TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN DERE, DOÇ. DR. FUNDA DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kadınlarda sık görülen malignitelerden biri meme kanseridir. Bu hastalarda aksillanın değerlendirilmesi hastalığın prognozu, cerrahi tedavi planı ve adjuvan tedavi açısından önemli yer tutmaktadır. Aksillanın preoperatif radyolojik evrelendirilmesinde mamografi, USG ve MRG kullanılabilmektedir. Patolojik evrelendirme açısından SLNB ve ALND yapılır. SLNB yapılan hastalarda yanlış negatiflik oranı %0-29 arasında olabilmektedir bu nedenle SLNB'deki en önemli durum yanlış negatiflik oranlarıdır. Çalışmamızın amacı aksillanın değerlendirilmesinde SLNB yerine kullanılabilecek invaziv olmayan görüntüleme yöntemlerinin başarısını tartışmaktır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2019 ve Haziran 2021 tarihleri arasında meme kanseri tanısı alan ve ameliyat edilecek olan hasta verileri prospektif olarak incelendi. Aksillanın mamografi, USG ve MRG ile değerlendirme sonuçları intraoperatif SLNB ve postoperatif patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Bu inceleme sırasında hastaların yaş, taraf, memede lokalizasyon, multifokalite ve multisentrisite, lezyonların BIRADS sınıflaması (ACR), tümör boyutu, histolojik tipi, grade, ER,PR,HER2 ve Ki67 mitoz indeksi, biyolojik tip, aksiller lenf nodlarının radyolojik durumu, lenf nodu korteks kalınlığı ve MRG'de lenf nodu ve tümörün ADC değerleri, T ve N evrelendirmesi (AJCC-8), SLNB ve ALND sonuçları, lenfovasküler ve perinöral invazyon durumları değerlendirildi. Çalışmaya 101 hasta (Üç hasta bilateraldi, toplam 104 meme değerlendirildi) dahil edildi. Çalışmamızda ölçüm yapılan metastatik lenf nodlarının ortalama ADC değerleri 0.820 x 10-3 mm2/s olup benign olanların ise 0.850 x 10-3 mm2/s olarak bulundu. Lenf nodu ortalama ADC değeri için cut-off 0.820 x 10-3 mm2/s olarak seçildiğinde sensitivitesi %62 ve spesifisitesi %50 olarak bulundu. Tümör ADC değeri için cut-off değeri 0.935 olarak tespit edildiğinde sensitivite %75 , spesifite %73, AUC değeri 0.784 (p= 0.017), tümör ADC değeri / lenf nodu ADC değeri oranı için cut-off değeri 1.118 olarak belirlendiğinde ise sensitivite %75, spesifite %73, AUC değeri 0.736 (p=0.047) tespit ettik. Çalışmamızda lenf nodu metastazını saptamada korteks kalınlığı daha yüksek sensitivite ve spesifiteye sahipti. USG'de eşik (Cut-off) değeri, USG lenf nodu korteks kalınlığı için 4.75 mm belirlediğimizde sensitivite %82, spesifite %60 ve AUC değeri 0.855 (p=0.015), MRG'de eşik (Cutoff) değeri MRG korteks kalınlığı için 5.45 tespit edildiğinde sensitivite %90, spesifite %80 ve AUC değeri 0.827 (p=0.025) olarak bulundu. Aksiller lenf nodu metastazını tespit etmede tümör ADC değeri, tümör ADC değeri /lenf nodu ortalama ADC değeri oranı ve lenf nodu ADC değerini beraber kullanılması daha faydalıdır. Korteks kalınlığı lenf nodu metastazını tespit etmede ADC değerine göre daha başarılıdır. MRG'nin metastatik lenf nodunu tespit etmede diğer görüntüleme yöntemlerine göre sensitivite ve spesifitesi daha yüksektir. Aksiller metastazı tespit etmede SLNB'nin yerini alabilecek görüntüleme yöntemi günümüz şartlarında mevcut değildir.
Özet (Çeviri)
One of the most common malignancies in women is breast cancer. Evaluation of the axilla in these patients has a substantial place in terms of prognosis of the disease, surgical treatment plan and adjuvant treatment. Mammography, USG and MRI can be used for preoperative radiological staging of the axilla. SLNB and ALND are performed for the purpose of pathological staging. False negativity rate can be between 0-29% in patients who underwent SLNB, so the most important situation in SLNB is false negativity rates. The aim of our study is to discuss the success of noninvasive imaging methods that can be used instead of SLNB in the evaluation of the axilla. The data of patients who underwent breast cancer surgery between January 2019 and June 2021 in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital General Surgery Department were prospectively analyzed. Evaluation results of axilla with mammography, USG and MRI were compared with intraoperative SLNB and postoperative pathology results. During this study, patients' age, side, breast localization, multifocality and multicentricity, BIRADS classification of lesions (ACR), tumor size, histological type, grade, ER, PR, HER2 and Ki67 mitosis index, biological type, radiological status of axillary lymph nodes, lymph node cortex thickness and ADC values of lymph node and tumor on MRI, T and N staging (AJCC-8), SLNB and ALND results, lymphovascular and perineural invasion status were evaluated. 101 patients (Three patients were bilateral, a total of 104 breasts were evaulated) were included in the study. In our study, the mean ADC values of the metastatic lymph nodes measured were 0.820 x 10-3 mm2/s, and 0.850 x 10-3 mm2/s as benign lymph nodes. When the cut-off was assigned as 0.820 x 10-3mm2/s for the mean ADC value of the lymph node, the sensitivity was found to be 62% and the specificity as 50%.If the cut-off value for the tumor ADC value is determined as 0.935, the sensitivity is 75%, the specificity is 73%, the AUC value is 0.784 (p= 0.017), and if the cut-off value for the tumor ADC value / lymph node ADC value ratio is determined as 1.118, the sensitivity is 75%. , specificity 73%, AUC value of 0.736 (p=0.047).In our study, cortex thickness has higher sensitivity and specificity in detecting lymph node metastasis. When we determine the cut-off value on USG and 4.75 mm for the lymph node cortex thickness on USG, the sensitivity was 82%, the specificity was 60%, and the AUC value was 0.855 (p=0.015),When the cutoff value for cortex thickness was determined as 5.45 in MRI, the sensitivity was 90%, the specificity was 80%, and the AUC value was 0.827 (p=0.025).It is more powerful to utilize tumor ADC value, tumor ADC value / lymph node mean ADC value ratio and lymph node ADC value together in detecting axillary lymph node metastasis. Cortex thickness is more successful in detecting lymph node metastasis than ADC value. The sensitivity and specificity of MRI is higher than other imaging methods in detecting metastatic lymph node. Ultimately the studies are promising, currently there is no imaging method that can replace SLNB in detecting axillary metastases.