Meme kanseri olgularında aksilla lenf nodu patoloji sonuçlarının preoperatif olarak çekilen US ve MR ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of axillary lymph node pathology results with preoperative US and MRİ in breast cancer cases
- Tez No: 775092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÖZGEHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri günümüzde kadınlarda en sık görülen ve en ölümcül 5. kanserdir. Meme kanserinde erken tanı ve tedavi beklenen yaşam süresinde artışa imkân tanır. Yaşam süresi beraberinde yaşam konforu sağlamak önemli hedefimizdir. Meme kanserinin ilk yayılımının olduğu bölge olan aksiller lenf nodu cerrahisi ciddi morbidite yaratmaktadır. Çalışmamızda aksiller lenf nodlarının preoperatif dönemde en yüksek tanısal doğrulukla değerlendirilip gereksiz cerrahiden kaçınılması amacıyla Ultrason ve Manyetik Rezonans görüntüleme tekniklerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 ve Ağustos 2022 tarihleri arasında, meme kanseri tanısıyla opere edilmiş, neoadjuvan tedavi almamış, merkezimizde preoperatif US ve MR incelenmesi hastanemiz radyologları tarafından raporlanmış hastalar retrospektif olarak incelendi. 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri ile patoloji ve radyolojik görüntülemeleri arası ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 129 hasta dahil edildi. Grubun tamamı kadın hastalardan oluşmaktaydı. Çalışma grubunun yaş ortalaması 50,8±10,9 idi. Hastaların aksilla lenf nodu değerlendirilmesinde US ve MR sonuçlarının patolojiye göre değerlendirilmesinde MR sonuçlarının duyarlılığı %73,3 özgüllüğü %75,9; US sonuçlarının duyarlılığı %47,5 özgüllüğü %84,6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most common cancer in women today. The 5th deadliest cancer is breast cancer. Early diagnosis and treatment of breast cancer increase life expectancy. Our important aim is to provide living comfort along with life expectancy. Axillary lymph node surgery, which is the region where breast cancer first spreads, creates serious morbidity. In our study, we evaluated Ultrasound and Magnetic Resonance imaging techniques in order to evaluate axillary lymph nodes with the highest diagnostic accuracy in the preoperative period and to avoid unnecessary surgery. Materials and Methods: Patients who were operated for breast cancer between January 2015 and August 2022, who did not receive neoadjuvant treatment, and whose preoperative US and MRI examinations were reported in our center by the radiologists of our hospital were retrospectively reviewed. 129 patients were included in the study. The relationship between demographic and clinical data, pathology and radiological imaging of the patients were analyzed. Results: 129 patients were included in the study. All of the patients were women. The mean age of the study group was 50.8±10.9 years. In the evaluation of the axillary lymph node status of the patients according to the pathology of the US and MRI results, the sensitivity of the MRI results was 73.3%, the specificity was 75.9%; The sensitivity of the US results was 47.5%, the specificity was 84.6%.