Bağımsız denetim sürecinde ticari alacakların incelenmesi ve lojistik sektöründe bir uygulama
Examination of trade receivables in the independent audit process and an application in logistics sector
  1. Tez No: 701677
  2. Yazar: GÜLŞEN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz işletmelerinde muhasebesel işlemlerin sayılarının çokluğu ve karmaşıklığı sebebiyle ortaya çıkan doğru ve güvenilir bilgi ihtiyacı bağımsız denetime duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Bu çalışmada bağımsız denetim hakkında genel kavramlara yer verilerek, işletme kalemleri içerisinde önemli paya sahip olan ticari alacaklar hesap grubu teorik olarak incelenmiştir. Ticari alacakların bağımsız denetimdeki önemi anlatılarak, teorik bilgilerin uygulamaya yansıması amacıyla lojistik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede örnek bir uygulama ile ticari alacakların bağımsız denetimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intoday's businesses, the need foraccurate and reliable information arising due to the large number and complexity of accounting transactions has increased the need for independent audit. In this study, the commercial receivables account group, which has a significant share in the business items, has been the oretically analyzed by giving general concepts about independent auditing. The importance of commercial receivables in independent auditing was explained and the independent auditing of commercial receivables was carried out with an exemplary practice in an enterprise operating in the logistics sector in order to reflect the theoretical knowledge in practice.