Neo-Fonksiyonel Teori bağlamında Avrupa Birliği'nin olası Batı Balkan genişlemesinin Türkiye üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of possible Western Balkan enlargement of the European Union on Turkey in the context of Neo-Functional Theory
  1. Tez No: 701676
  2. Yazar: GAMZE ARMİŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Batı Balkan bölgesi tarihi, etnik, sosyo-ekonomik, jeopolitik faktörlerin önemli rol oynaması bölgeyi büyük güçlerin rekabeti haline getirmiştir . Bu yüzden hem Avrupa Birliği hem de Türkiye için Batı Balkan bölgesinde aktif bir rol üstlenilmesi ve bölgede istikrarın sağlanılması önemlidir. Eğer bu istikrar bölgede kazanılamazsa hem Türkiye hem de Avrupa Birliği açısından sosyal, kültürel, ekonomik ve özellikle güvenlik bağlamı açısından birtakım avantaj ve dezavantajları beraberinde getirecektir. Bu tez çalışmasında temel amaç, Batı Balkan genişleme sürecini diğer genişlemelerden ayıran farklı faktörleri incelemek, muhtemel Batı Balkan genişlemesini hem Türkiye hem de Avrupa Birliği açısından avantaj- dezavantajları ortaya koymak ve ikili ilişkileri ne yönde etkileyeceği Neo-fonksiyonel teori çerçevesinde analiz etmektir. Elde edilen veriler sonucunda olası Batı Balkan genişlemesi Avrupa Birliğinin varlığını güçlendirir bu durum Türkiye'nin de varlığının güçlenmesi anlamına gelir. Ayrıca avantaj ve dezavantaj olarak bakıldığında muhtemel Balkan genişlemesi her ne kadar ekonomik olarak ön planda olmasa da özellikle güvenlik, jeopolitik açıdan önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Western Balkan's region got a unique role that had been acted by historical, ethnic, social-economic , geopolitic and security factors get a important role have become competetion of the great powers hence it is important fort o European Union and Turkey ensure stability and get a active role in Western Balkans. İf this stabilization can't be achieved in the region , it brought some pros and cons for both Turkey and European Union in terms of social, cultural , economic and security. The main aim with this thesis to examine the factors that the enlargement process of the Western Balkans different than enlargement, to reveal the advantages- disadvantages of the Western Balkans for Turkey and the European Union and the director of bileteral relations in mentioned at Neo-functional theory by revealing pros and cons of possible Western Balkan enlargement for Turkey and the European Union. As a result of the data possible Western Balkan enlargement is a power of European Union, in this case of Turkey's power its presence where possible at Western Balkans enlargement is unique in terms of security and economics for Turkey and European cooperation.