İşletmelerde hilenin ortaya çıkarılmasında bağımsız denetimin önemi üzerine bağımsız denetçiler üzerinde bir araştırma
A research on independent auditors on the importance of independent audit in detecting fraud in businesses
  1. Tez No: 701680
  2. Yazar: MERVE SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Finansal tabloların güvenilirliği, gelişen ekonomik koşullarda yatırımcıların doğru kararlar alabilmesi ve işletmelerin sürekliliği için en çok duyulan ihtiyaçların başında gelmektedir. Ülkemizde ve dünyada görülen hile vakalarına ilk ve son örneği vermek mümkün değildir. Kötü niyet ile bazen bir çalışanın haksız fayda sağlaması ile hile gerçekleşebileceği gibi, yönetim tarafından da yapılan hileli işlemler tespit edilebilmektedir. Hilenin verdiği zarar ile işletme iflas verebilir ya da küçülmeye gidebilir, bu durum sonucunda ülke ekonomisi olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Dünyada ve ülkemizde yaşanan skandallar sonrası hileyi önlemek amacıyla uygulamalar ve kararlar alınmaktadır. Denetim mesleğinin önemi ve bağımsız denetçilere duyulan ihtiyaç bu şekilde ortaya çıkmıştır. Hata ve hileyi önlemek ve ortaya çıkarmak bizlerin elindedir. İşletmelerde yönetime düşen görevler açık ve net olarak alınan karar ve yasalarla belirtilmektedir. İç denetimi sağlamalı ve denetim komitesi ile süreçleri kontrol altında tutmalıdır. Bağımsız denetçilere düşen görev ise denetimini tarafsız ve mesleki şüphecilikleri ile tamamlayarak makul güvence vermeleridir. Yapılan araştırmada hile nedir ve nasıl yapılmaktadır detayları ile incelenmiştir. Bağımsız denetimin ise dünyada ve ülkemizde uygulanması ve faydaları paylaşılmıştır. Bağımsız denetime tabi olan şirketlerde hata ve hilenin ortaya çıkarılması olasılığı artmaktadır. Bağımsız denetçilerin bu konuda üstlendiği rol ve sorumluluklar bulunmaktadır. Yapılan çalışma içerisinde bulunan şirket uygulaması ve anket çalışması ile bu görüş desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The reliability of financial statements is one of the most needed requirement for investors to make the right decisions in developing economic conditions and for the continuity of businesses. It is not possible to give the first and last examples of cheating cases in our country and in the world. In bad faith, sometimes fraud may occur with the unfair benefit of an employee, as well as fraudulent transactions made by the management can be detected. With the damage caused by the fraud, the business may go bankrupt or shrink, and as a result, the country's economy may be adversely affected. After the scandals in the world and in our country, practices and decisions are taken to prevent cheating. The importance of the audit profession and the need for independent auditors have emerged in this way. It is in our hands to prevent and reveal errors and fraud. The duties of the management in the enterprises are clearly and clearly defined by the decisions and laws. Provide internal audit and control processes with the audit committee. The duty of the independent auditors is to complete the audit with their impartiality and professional skepticism and provide reasonable assurance. In the research, what is cheating and how it is done is examined in detail. The implementation and benefits of independent auditing in the world and in our country are shared. In companies subject to independent audit, the probability of detecting error and fraud is increasing. Independent auditors have roles and responsibilities in this regard. This view is supported by the company application and survey study.