Sa'dî ve Elmalılı'nın modern meselelere yaklaşımının mukayesesi
The comparison of Sa'di and Elmalili's approaches to modern issues
  1. Tez No: 701687
  2. Yazar: BAYRAM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
“Sa'dî ve Elmalılı'nın Modern Meselelere Yaklaşımının Mukayesesi”adı altında hazırladığımız bu çalışma, giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve kaynaklar hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ise ilk olarak, Abdurrahman b. Nâsır es-Sa'dî'nin fikrî temellerinin daha iyi anlaşılabilmesi adına selefîliğin genel özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra Abdurrahman b. Nâsır es-Sa'dî'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri ve özellikle“Teysîru'l-Kerîmi'r-Rahmân”adlı tefsirinin öne çıkan bazı özelliklerinden bahsedilmiştir. Devamında ise bazı modern meselelere yaklaşım konusunda, Sa'dî ile mukayese ettiğimiz Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın hayatı, ilmi kişiliği, eserleri ve bilhassa“Hak Dini Kur'an Dili”adlı eserinin bir kısım özelliklerine değinilmiştir. Çalışmamızın ana omurgasını oluşturan ikinci bölümde ise aynı dönemlerde yaşayan fakat farklı bölgelerde bulunan Sa'dî ve Elmalılı'nın kaynaklarda geçtiği şekliyle“kölelik, kadının yaratılışı/şahitliği/tesettürü/miras hukuku, çok eşlilik, erkeğin kadından üstün oluşu, kadının dövülmesi, el kesme cezası, recm, İslam'da şûra ve faiz”gibi bazı tartışmalı konulara dair yaklaşımlarının mukayesesi yapılmıştır. Öte yandan konuya ilişkin özellikle modern dönem alimlerinin de görüşlerine yer verilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which we prepared under the title of“The Comparison of Sa'di and Elmalılı's Approaches to Modern Issues”, consists of an introduction two parts and a conclusion. In the introduction, information about the subject, purpose, method and sources of the study is given. In the first chapter firstly general characteristics of Salafism are mentioned in order to better understand the intellectual foundations of Abdurrahman bin Nasır al-Sa'di. Then, some prominent features of Abdurrahman bin Nasır es-Sa'di's life, scientific personality works and especially his commentary named“Teysiru'l-Kerimi'r-Rahman”are mentioned. After that, about the approach to some modern issues, the life, scientific personality and works of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, which we compared with Sa'di, and especially some features of his work called“Hak Dini Kur'an Dili”are mentioned. In the second part, which constitues the main backbone of our study, Sa'di's and Elmalılı's, who lived in the same period but were in different regions, approaches, to controversial issues as mentioned in the sources, "slavery, woman's creation/witness/veiling/heritade law, polygamy, man's superiority over woman, woman's beating, hand cut off, stoning, shura and usuary in Islam are compared. In addition, a general evaluation is made based on the views of modern period scholars.