Obez bireylerin diyet öncesi ve diyet sonrası durumlarının ''Beck Depresyon Ölçeği'' ile karşılaştırılması
Comparison of the pre-diet and post-diet status of obse individuals with the 'Beck Depression Scale'
- Tez No: 701702
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplum içerisinde obezite olanlara bakış açısı pek de olumlu değildir. Obez olan bireyler toplumsal dışlanma ve baskı ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Obezite olan bireylerde en sık görülen psikolojik rahatsızlık depresyon olarak görülmektedir. Depresyon hem obezitenin başlangıcı hem de obezitenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu doğrultuda obezite ve depresyon arasında çift yönlü bir ilişkiden bahsedilebilir. Obezite olan bireylerin ağırlıklı olarak toplumun kendilerine olan olumsuz bakış açısı nedeniyle daha fazla depresyona yakalanma olasılıkları olduğu söylenebilir. Obezitenin tedavisinde kombine bir tedavi uygulanması ve özellikle obezite tedavisinde psikolojik destek sağlanması obezite tedavisinin başarısı açısından önemlidir. Bu çalışmada; Obez bireylerin diyet öncesi ve diyet sonrası durumlarının ''Beck depresyon ölçeği'' ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Buradan hareketle 380 obez (aşırı kilolu), 380 obez olmayan (aşırı kilolu olmayan) gönüllüler üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 380 obez bireye sosyo-demografik bilgileri ile birlikte Beck Depresyon ölçeği analizi yapıldıktan sonra 2 aylık bir diyet programı uygulaması sonrasında tekrar Beck Depresyon ölçeği analizine tabi tutularak ruh hallerindeki değişimler saptanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte kontrol grubu olarak 380 obez olmayan bireye de aynı analiz uygulanarak değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, obez bireylerin diyet öncesi depresyon düzeylerinin diyet sonrası depresyon düzeylerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Obez bireylere uygulanan 2 aylık diyet programının obez bireylerin depresyon düzeylerini düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The view for people with obesity in society is not very positive. Individuals who are obese may face social exclusion and pressure. The most common psychological disorder in individuals with obesity is seen as depression. Depression can occur both as the onset of obesity and as a result of obesity. In this direction, a bidirectional relationship between obesity and depression can be mentioned. It can be said that individuals with obesity are more likely to have depression, mainly due to the negative view of the society on them. Applying a combined treatment in the treatment of obesity and providing psychological support especially in the treatment of obesity are important for the success of obesity treatment. In this study; It is aimed to compare the pre-diet and post-diet status of obese individuals with the“Beck depression scale”. Based on this, a study was conducted on 380 obese (overweight) and 380 non-obese (non-overweight) volunteers. In the study, 380 obese individuals were subjected to the Beck Depression Scale analysis after a 2-month diet program after performing the Beck Depression Scale analysis with their socio-demographic information, and the changes in their mood were tried to be determined. In addition, the same analysis was applied to 380 non-obese individuals as the control group. As a result, pre-diet depression levels of obese individuals were higher than post-diet depression levels. It has been observed that the 2-month diet program applied to obese individuals reduces the depression levels of obese individuals.