Duygusal yeme davranışları ve yeme bağımlılığının vücut ağırlığı kaybı üzerine etkisi
The effect of emotional eating behaviors and eating addiction on body WEİGHT LOSS
- Tez No: 716154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILMAZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, hafif kilolu ve obez bireylerde duygusal yeme ve yeme bağımlılığının ağırlık kaybı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Şubat 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında özel bir beslenme ve diyetetik danışmanlık merkezine ağırlık kaybı amacıyla başvuran hafif kilolu ve obez toplam 60 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara diyet öncesi yüz yüze kişisel bilgi formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği, Revize Edilmiş Üç Faktörlü Yeme Anketi ve Duygusal Yeme Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca bireylerin 3 günlük besin tüketim kayıtları, besin tüketim sıklıkları ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Katılımcılar, duygusal yeme (DY) ve yeme bağımlılığı (YB) olan ve olmayan şeklinde 2 gruba rastgele ayrılmıştır. Gruplarda benzer özelliklere sahip, eşit sayıda bireyin olmasına dikkat edilmiştir. Katılımcılara 8 haftalık Akdeniz tipi bireye özgü zayıflama diyetleri planlanmış ve 8 haftalık süreç sonrasında bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve ölçekler yeniden uygulanmıştır. Katılımcıların başlangıç BKİ ortalaması 33,5±4,39 kg/m2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of emotional eating and food addiction on weight loss in overweight and obese individuals. The study was carried out on a total of 60 overweight and obese individuals who applied to a special nutrition and dietetic counseling center between February 2021 and May 2021 for weight loss. Before the diet, face-to-face personal information form, Yale Eating Addiction Scale, Revised Three-Factor Eating Questionnaire and Emotional Eating Scale were applied to the participants. In addition, 3-day food consumption records and anthropometric measurements of the individuals were taken. The participants were randomly divided into 2 groups as those with and without emotional eating (ED) and food addiction (FA). Care was taken to include an equal number of individuals with similar characteristics in the groups. An 8-week Mediterranean type individual-specific weight loss diet was planned for the participants and anthropometric measurements of the individuals were taken after the 8-week period and the scales were re-applied. The initial mean BMI of the participants was 33.5±4.39 kg/m2.