Hafif şişman ve obez bireylerde yeme farkındalığı içerikli beslenme eğitiminin ağırlık yönetimi ve yeme davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 801768
  2. Yazar: İREM İNÖZÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, hafif şişman ve obez bireylerde yeme farkındalığına yönelik beslenme eğitiminin ağırlık yönetimi ve yeme davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ocak – Nisan 2020 tarihleri arasında, BKİ 25 kg/ ve üzeri olan bireyler ile yürütülmüştür. Bireyler kontrol grubu, enerji kısıtlı diyet grubu ve yeme farkındalığı eğitimi grubu olarak üç grupta incelenmiştir. Gruplara yapılacak uygulama öncesi ve sonrasında anket uygulanmış, sonuçlar kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda, kontrol grubunda öncesi ve sonrası durumlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gruplar karşılaştırıldığında enerji kısıtlı diyet grubunda, YFÖ-30 ölçeğinde düşünmeden yeme ve duygusal yeme boyutlarında anlamlı fark görülmüştür. TDYÖ'de duygu değişimlerinde yeme boyutunda anlamlı fark görülmüştür. DİA'da ise“DİA Pozitif Toplam”ön test puanının ortalamasının 44,6512,92,“DİA Pozitif Toplam”son test puanın ortalamasının 38,0010,45,“DİA Negatif Toplam”son test puanın ise ortalamasının 71,2028,72 ve“DİA Negatif Toplam”son test puanın ortalamasının 59,4521,95 olduğu görülmüştür. Yeme farkındalığı eğitimi grubunda, YFÖ-30 ölçeğinde enterferans boyutu, bilinçli beslenme boyutu, yeme disiplini boyutu, farkındalık boyutu, duygusal yeme boyutu ve düşünmeden yeme boyutunda anlamlı fark bulunmuştur. TDYÖ'de duygu değişimlerinde yeme boyutu ve kendini kontrol edebilme boyutunda anlamlı fark görülmüştür. DİA'da ise“DİA Pozitif Toplam ortalamasının 69,1017,47, ”DİA Pozitif Toplam“ son test puanın ortalamasının 49,407,11, ”DİA Negatif Toplam“ son test ortalamasının 109,7019,64 ve ”DİA Negatif Toplam" son test puanın ortalamasının 77,2011,55 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, diyetisyenler tarafından bireylere verilecek olan beslenme programları ve beslenme eğitimleri bireylere farkındalık kazandıracaktır ancak iki alternatifin birarada uygulanması daha efektif ve sürdürülebilir olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of nutrition education on weight management and eating behaviors in overweight and obese individuals. Between January and April 2020, it was conducted with adult individuals with a BMI of 25 kg/m^2 and above. Individuals were examined in three groups as control group, energy restricted diet group and eating awareness training group. A questionnaire was applied to the groups before and after the application, and it was recorded. As a result of the study, no significant difference was found in the control group. In the energy restricted diet group, a significant difference was observed in the dimensions of impulsive eating and emotional eating on the YFS-30 scale. A significant difference was observed in the eating dimension in emotional changes in TDYS. In the Emotional Appetite Questionnaire, the average of the“DIA Positive Total”pre- test score was 44.65±12.92, the average of the“DIA Positive Total”post-test score was 38.00±10.45, and the average of the“DIA Negative Total”post-test score was 71.20±28.72 and the mean of“DIA Negative Total”post-test score was 59.45±21.95. In the eating awareness training group, a significant difference was found in the dimension of unconscious eating, emotional eating, awareness, eating discipline, conscious eating, and interference in the YFÖ-30 scale. Significant differences were observed in the dimension of eating and self-control in emotional changes in TDYS. In the Emotional Appetite Questionnaire, the mean of“DIA Positive Total”was 69.10±17.47,“DIA Positive Total”post-test average was 49.40±7.11,“DIA Negative Total”posttest average was 109.70±19.64 and The mean of the“DIA Negative Total”post-test score was 77.20±11.55. As a result, in order for the nutrition programs and nutrition education to be given to individuals by dietitians to be effective on weight management and eating behaviors, it is necessary to acquire sustainable habits and to understand portioning and quantity.