Juan Rulfo'nun Ova Alev Alev adlı eserinde adalet kavramı
Justice of Juan Rulfo's the plain in flames
- Tez No: 701707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE CEREN ÇERÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İlk çağ filozoflarının fikirlerinden günümüze değin sürekli tartışılan en önemli konulardan birisi adalet kavramının tanımıdır. Bu tanım, zaman içerisinde yaşayan toplumlar tarafından farklı şekillere bürünerek ilerlemeye devam etmiştir. Adalet kavramı zaman içerisinde gerek dinsel gerek siyasi eğilimlerle farklı nitelikler kazanmıştır. Şüphesiz bu kadar hayatla iç içe olan bu kavramın edebiyatta da büyük bir yere sahip olması şaşırtıcı değildir. Bu çalışmada özünde insan ilişkileri ve toplumsal düzeni düzenlemeyi mümkün kılan, toplumsal bir mutluluk olduğu söylenen adaletin Juan Rulfo'nun“Ova Alev Alev”adlı eserindeki öykülerinde nasıl yer aldığı incelenmiştir. XX. yüzyılın ilk yarısındaki dönemin toplumsal özelliklerini yansıtan eserde adalet kavramını açıklamak adaletsizliklerin tanımlanması ve sınıflandırılmasıyla mümkün olmuştur. Bu çalışmayla birlikte eserin ele alındığı dönemdeki Meksika'ya tarihsel bir ışık tutulurken, konuya ilgi duyan araştırmacılar için dönemin Meksika'sında adaletin yeri ve nasıl işlediği hakkında bir bakış açısı kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The definition of the concept of justice is one of the most important issues that have been constantly discussed from the ideas of the ancient philosophers to the modern-day. This definition has continued to progress by taking different forms by the societies down the ages. The concept of justice has gained different qualities over time with both religious and political tendencies. It is surely beyond doubt that it is not surprising that this concept, which is so intertwined with life, has a great place in literature as well. In the present study, it has been examined how the concept of justice, which makes it possible to regulate human relations and social order, takes place in the stories of Juan Rulfo's“The Plain in Flames”. Explaining the concept of justice in the book which reflects the social characteristics of the period in the first half of the 20th century, was possible by defining and classifying injustices. With this study, it is aimed to give a perspective to those who are interested in how the justice works in Mexico in the 20th century.