Juan Goytisolo'nun kimlik belirtileri, Karantina, Marx'ların Öyküsü, Kuşatma Hali ve Ara Perde adlı eserlerinde ölüm ve savaş kavramları
The concepts of death and war in Juan Goytisolo's novels Marks of Identity, Quarantine, The Marx Family Saga, State of Siege and The Blind Rider
- Tez No: 425343
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Goytisolo'nun eserlerinde ölüm ve savaş kavramlarının iç içe olduğu karamsar bir hava hâkimdir. Bu karamsarlığın temel nedeni yazarın hayat hikâyesine dayanır. Yazar beş yaşındayken İspanyol İç Savaşı'nı yaşamış ve yedi yaşında bu savaşta annesini kaybetmiştir. Savaştan sonra Diktatör Franco döneminde gençlik yıllarını geçirmek zorunda kalması ise kötümserliğini daha da arttırmış ve bu durum 1956 yılında Fransa'ya göç etmesine neden olmuştur. Yazar Fransa'da da umduğu hoşgörülü hayatı bulamamıştır. Böylece romanlarında ölüm ve savaş kavramları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında ele alınan ilk kitabı Kimlik Belirtileri'nde yazar hem ölüme yol açan intihar düşüncesini hem de başkahramanın arkadaşlarıyla birlikte Franco yönetimine karşı verdiği siyasal savaşı anlatır. Romanın sonunda kahramanın ideolojik savaşı umutsuzlukla sonuçlanır. Karantina adlı romanında ise yazar hem Körfez Savaşı nedeniyle Batılı devletler tarafından karantina altına alınmış Irak halkını hem de kendisinin öldüğü fikrinden yola çıkarak öteki dünyadaki kırk günlük süreyi anlatır. Böylece yazar yeniden ölüm ve savaş kavramlarını aynı eserde kullanmıştır. Marx'ların Öyküsü eserinde tarihsel ve siyasal değerler baskın çıkar. Anlatılan sosyalizmin yıkılmasından sonra ortaya çıkan yeni dünya düzeni ve bu düzende ideolojilerin ölümü ve insanların hayat savaşıdır. Kuşatma Hali'nde ise Bosna Savaşı'nda meydana gelen olaylar ve ölümler anlatılır. Saraybosna'ya savaş zamanında bizzat giden Goytisolo yaşadıklarını kurgu katarak ölümsüzleştirmiştir. Bu tezde incelenen son romanı Ara Perde'de ise yazar okuyucuya eşinin ölümünden sonraki duygularını anlatır. Romanda yazar eşiyle kavuşmak için ölümü istemekte ve yaşam savaşından gönüllü olarak vazgeçmektedir.
Özet (Çeviri)
In Goytisolo's novels dominate the setting of gloom in nested copcepts of death and war. The prime mover of his pessimism holds on the author's life story. When he was five years, he lived through Spanish Civil War and at the age of seven he lost his mother in this war. The obligation of the spending his youth in the period of dictator Franco after the war increased more his pessimism and, therefore, led him into exile in France in 1956. The author could not find in France the expected tolerant life. Thus, in his novels become prominent the concepts of death and war. In the first analyzed book Marks of Identity, in this study, the author narrates both his suicidal thought leads to death and the protagonist's polical war together with his friends against Franco's administration. In the end of the novel, it is concluded the protagonist's ideological war with the hopelessness. In his novel Quarantine, the author relates the Iraqi people who are kept in quarantine by Western countries because of the Gulf War on the one hand and in the next world, the period of forty days based on the idea of his own death on the other. The writer thus reutilizes the concepts of death and war in the same book. In the book The Marx Family Saga are dominant historical and political values. The diegesis is the new world order generated after the collapse of socialism and the death of ideology and the struggling for life in this order. In State of Siege are narrated the events and deaths happened in Bosnian War. Goytisolo who went to Sarajevo in person in wartime perpetuates adding fiction his experiences. The last analyzed novel The Blind Rider in this study, the writer relates the feelings after his wife's death to reader. In this novel, the author wants to die to come together with his wife and to give up on the battle of life voluntarily.