Okul öncesi öğretmen adaylarının fen etkinliklerini kullanma durumlarının pedagojik inanç sistemleri açısından incelenmesi
Investigation of pre-school teachers' use of science activities in terms of pedagogical belief systems
  1. Tez No: 701717
  2. Yazar: GÖZDE AŞKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının pedagojik inançlarının çocuklarla fen etkinliklerini kullanma durumlarına etkisini incelemektir. Bir diğer amaç ise, okul öncesi öğretmen adaylarının pedagojik inanç düzeylerini incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda, bu çalışmada nicel ve nitel yöntemler bir arada bulunduğu karma yöntem benimsenmiştir. Bu araştırmaya İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 58 öğretmen adayı dâhil edilmiştir. Araştırmada yer alan okul öncesi öğretmen adaylarına Pedagojik İnanç Sistemleri Ölçeği (PİSÖ) uygulanmış ve bu ölçekten aldıkları puanlara göre üç alt gruba (alt-orta-üst) ayrılmışlardır. Alt örneklemde yer alan katılımcılar, yarı yapılandırılmış görüşme sorularına yanıt vermişler ve fen etkinliklerini kullanma durumları nitel olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen nitel verileri çözümlemek amacıyla sürekli karşılaştırma yöntemi aracılığıyla tümevarımsal içerik analizi yapılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının PİSÖ'den aldığı sonuçlar incelendiğinde; katılımcıların ortalama puanının, ölçeğin ortalama puanından daha yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcıların müfredatla ilişkilendirme teması kapsamında yer alan kavramlar konusundaki eksiklikleri göze çarpmaktadır. Ulaşılan sonuçlar, ilgili literatür ve analizler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of pre-school teacher candidates' pedagogical beliefs on their use of science activities with children. Another aim is to examine the pedagogical belief levels of pre-school teacher candidates. In line with these purposes, a mixed method, which combines quantitative and qualitative methods, has been adopted in this study. 58 teacher candidates studying in the preschool teaching department of a foundation university in Istanbul were included in this research. The Pedagogical Belief Systems Scale (PBSS) was applied to the pre-school teacher candidates in the study and they were divided into three subgroups (lower-middle-upper) according to the scores they got from this scale. Participants in the sub-sample answered semi-structured interview questions and their use of science activities was compared qualitatively. In order to analyze the qualitative data obtained, an inductive content analysis was carried out through the continuous comparison method. When the results of pre-school teacher candidates from PBSS are examined; it is seen that the average score of the participants is higher than the average score of the scale. The inadequacy of the participants about the concepts included in the theme of associating with the curriculum is striking. The results were evaluated in the light of the relevant literature and analyses.