Aydın ilinde yetişen sporcu ve spor adamlarının biyografisine yönelik bir araştırma
A research on the biography of athletes and sportsmen raised in the province of Aydin
  1. Tez No: 701718
  2. Yazar: SERGEN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Spor, Biography, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Büyüyen ve toplumlar arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan spor, bu sayede spor tarihi biliminin de başlı başına bir çalışma alanı oluşturmasına imkân sağlamıştır. Bu sayede takım ya da bireysel spor alanında yetişmiş, ulusal ya da uluslararası alanda başarılar elde etmiş sporcu ve spor adamları dünya ve ülke tarihlerine yön vermişlerdir. Spor alanındaki tüm bu gelişmelere bakarak Aydın İli'nde sporun farklı alanlarında yetişmiş ve başarılı olan kişileri Sporcu, Antrenör, Spor Yöneticisi, Hakem, Spor Masörü, Spor Yazarı, Sporcu Temsilcisi/Menajer ve Spor Muhabiri gibi kategorilere ayırarak biyografilerini yapmak çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu sporcu ve spor adamlarının yaşam öykülerini ve alanlarındaki başarılarını gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır. Aydın ilinde yetişen çeşitli sporcu ve spor insanlarının yaşam öykülerini ortaya koymak amacıyla yapılan araştırmada görüşme/mülakat yöntemi kullanılmıştır. Aydın ilinde kuruluş tarihi eski olan, kapanmış ya da halen aktif 35 spor kulübü, Aydın ilinde doğan, küçük yaşlarda Aydın'a gelen ya da aslen Aydın'lı olmak üzere Aydın'ın spor camiasına katkıda bulunan 18 antrenör, 10 hakem, 1 masör, 3 menajer, 1 spor muhabiri, 1 spor yorumcusu, 118 sporcu ve 20 spor yöneticisi çalışmamızda yer almıştır. Spor kulüp verilerine ulaşılırken kulüp yetkilileri ya da eski sporcuları ile görüşülmüş ve dijital tarama yöntemi kullanılmıştır. Biyografik verilere ulaşılırken hayatta olan sporcu ve spor adamları ile görüşülmüş ve dijitaj tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports, which grows and contributes to the development of relations between societies, has thus enabled the science of sports history to form a field of study on its own. In this way, athletes and sportsmen trained in the field of team or individual sports and achieved national or international success have guided the history of the world and the country. Considering all these developments in the field of sports, it is the subject of our work to make biographies of the people who are trained and successful in different fields of sports in Aydın, such as Athlete, Trainer, Sports Manager, Sports Scientist, Sports Writer, Athlete Representative / Manager. It is aimed to convey the life stories and successes of these athletes and sportsmen to future generations. The interview method was used in the research conducted to reveal the life stories of various athletes and sports people who grew up in Aydın. 35 sports clubs with an old establishment date in Aydın, closed or still active, 18 trainers, 10 referees, 1 masseur, who were born in Aydın, came to Aydın at a young age or were originally from Aydın and contributed to Aydın's sports community, 3 managers, 1 sports reporter, 1 sports commentator, 118 athletes and 20 sports managers took part in our study. While accessing the sports club data, club officials or former athletes were interviewed and digital scanning method was used. While accessing the biographical data, the athletes and sportsmen who were alive were interviewed and the digital scanning method was used.