Mahmud Ahmedinejad dönemi Türkiye İran ilişkilerinin neorealist perspektiften incelenmesi
An examination of Turkey Iran relations in the Mahmud Ahmedinejad period from neorealist perspective
- Tez No: 701726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İran ile Türkiye Kasr-ı Şirin Antlaşması'ndan beri değişmez sınırlara sahip olan iki komşu ve Orta Doğu'da güçlü iki stratejik ülkedir. İran farklı siyasal sistemi, şii nüfusu, nükleer çalışmaları, doğal gaz ve petrolde dünyada sahip olduğu ağırlığı kullanarak Orta Doğu'da etkili olmak için uğraşmıştır. Türkiye, Asya ve Avrupa arasında köprü olan stratejik konumu, ekonomisi ve ordusunun gücü ve sağlam demokrasisi ile bölgede dikkat çekmektedir. Türkiye İran ilişkilerinde tarih boyunca bölgesel bir rekabet yaşanmıştır. Türkiye ve İran arasındaki ilişkiler inişli çıkışlı olmuştur. İran İslam Devrimi'ne kadar ilişkiler durağan olmuştur. İslam Devrimi'nden sonra İran'ın rejiminin değişmesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginlik yaşanmıştır. Ahmedinajad dönemi Türkiye İran ilişkileri özellikle güvenlikle ilgili alanlarda yoğunlaşmıştır. ABD'nin Orta Doğu'ya müdahaleleri, PKK sorunu, Türkiye'nin“Komşularla Sıfır Sorun Politikası”iki ülkeyi birbirine yakınlaştırmıştır. Doğalgaz ve petrol gibi enerji kaynaklarına sahip olan İran bunu Avrupa Birliği ülkelerine satmak için Türkiye'yi bir yol olarak görmektedir. Türkiye de doğalgaz ve petrolün temini için tek ülkeye bağlı kalmak yerine alternatif ülke olan İran ile ilişkilerini geliştirmek istemektedir. Fakat bu dönemde Orta Doğu'da meydana gelen Arap Baharı gibi büyük olaylarla Türkiye ve İran arasındaki ilişkiler gerilmiş kopma noktasına gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Kasr-ı Sirin treaty with Iranian and Turkey have constant borders at two neighboring Middle East and strong two strategic countries. Iran tries to be effective in the Middle East by using its different political system, Shiite population, nuclear studies and the weight it has in the world in natural gas and oil. Turkey stands out in the region for strategic position as a bridge between Asia and Europe, strength of its army and economy and with strong democracy. There has been a regional competition in Turkey Iranian relations throughout history. Relationships between Turkey and Iran have had its ups and downs. Until the Islamic Revolution in Iranian relations had been constant. After the İslamic Revolution with the change in İranian regime caused tension between two country relations. Period of Ahmedinejad the relationships between Turkey and Iranian especially in security area have been concentrated on. With USA interventions in Middle East, Kurdish Nationalist Party (PKK) problem and Turkey's“Zero-Problem with the Neighbors”two counrty had gone into rapprochement period. Iranian which has natural gas and petroleum, sees Turkey as an alternative way to sell its resources to the European Union. Turkey, intead of adhere to only one country for natural gas and petroleum, wants to improve its relations with Iranian as an alternative country. But the big events in the Middle East like Arap Spring the relationships caused the point of strained rupture between Turkey and Iranian.