Dönüşümcü liderlik ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde nepotizmin aracı rolü: Aile şirketleri örneği
The mediating role of nepotism in the relationship between transformational leadership and leaving work intention: The example of family companies
- Tez No: 701725
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ARZU KALEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik tipinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde, nepotizmin aracı rolünü aile şirketleri örnekleminde incelemektir. Çalışmada dönüşümcü liderliğin işten ayrılma niyetine etkisinde nepotizmin aracı rolü ilişkisel tarama modeli ile incelenmiş ve arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini aile şirketlerinde çalışan yöneticiler oluşturmaktadır. Toplamda 239 yöneticiden elde edilen verilerle analiz yapılmıştır. Analizler sonucunda dönüşümcü liderlik ile nepotizm ve işten ayrılma niyeti arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanında nepotizm ve işten ayrılma niyeti arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda işletmelerde dönüşümcü liderlik tipinin artmasının nepotizmi önlemede ve böylelikle işten ayrılma niyetlerini azaltmada etkili olacağı sonucuna varılmıştır. Bunlara ek olarak nepotizmin, örgütsel davranış biçimlerini olumsuz yönde etkilediği ve buna bağlı olarak da sergilenen liderlik tipine bakılmaksızın da işten ayrılma niyetini artıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of nepotism in the effect of transformational leadership type on leaving work intention in the examples of family companies. In this study, the mediating role of nepotism in the effect of transformational leadership on leaving work intention was examined with the relational screening model and the relationships between and were analyzed with the structural equation model. The sample of the research consists of managers working in family companies. The data obtained from a total of 239 managers were analyzed. As a result of the analyzes, a negative significant relationship was found between transformational leadership, nepotism and leaving work intention. In addition, it has been determined that there is a positive significant relationship between nepotism and intention to leave. In this context, it has been concluded that the increase in the transformational leadership type in businesses will be effective in preventing nepotism and thus reducing their intention to leave. In addition, it was concluded that nepotism negatively affects organizational behavior patterns and accordingly, it will increase the intention to leave regardless of the leadership type exhibited.