Türk yatırımcıların finansal yatırım kararlarının davranışsal finans açısından incelenmesi: Bir uygulama
Analysis of Turkish investors financial investment decisions from behavioral finance: A method
  1. Tez No: 701772
  2. Yazar: KÜBRA NUR KANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Finansal piyasalarda bireysel yatırımcıların her zaman rasyonel bir şekilde hareket ettiklerini söyleyebilmemiz pek mümkün değildir. Yeri geldiğinde psikolojik ve kişilik özelliklerinden kaynaklanan faktörler ya da kişilerin etkileşimde bulundukları sosyal unsurlar kişilerin yatırım kararları üzerinde etkili olabilmektedir. Davranışsal finans, rasyonelliğin minimum olduğu vaziyetlerde bireysel yatırımcıların kararlarını ve verilen bu kararların finansal olaylar üzerindeki etkisini incelemektedir. Ayrıca davranışsal finans son dönemlerde önem kazanan bir alan olmuştur. Bu çalışmada Türk yatırımcıların yatırım kararlarını verme süreçlerinde etkili olan unsurların davranışsal finans yaklaşımı ile ele alınması hedeflenmiştir. Sonuç olarak Türk yatırımcıların davranışsal finans eğilimlerini büyük ölçüde taşıdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is not possible to state that individual investors always act rationally in financial markets. From time to time, factors arising from psychological and personality traits or social factors with which people interact can be effective on people's investment decisions. Behavioral finance is the examination of individual investors' decisions and these decisions on financial events in situations where rationality is minimal. In addition, behavioral finance has become an area that has gained importance recently. In research paper, it is aimed to deal with the factors that are effective in the investment decisions of Turkish investors with a behavioral finance approach. As a result, it has been observed that Turkish investors carry their behavioral and financial tendencies to a large extent.