Non-surgical treatment of periodontitis patients with different mechanical instruments: A parallel design clinical study
Periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedavide kullanılan farklı araçların klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi: Kontrollü, paralel dizayn klinik çalışma
  1. Tez No: 701800
  2. Yazar: DİLA ÖZBOZDOĞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARE GÜRSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZKAN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cerrahi olmayan periodontal tedavi kapsamında sonik/ultrasonik cihazlar, air abrazyon cihazları ve lazerler gibi birçok farklı aletler kullanılmaktadır. Literatür incelendiğinde, periodontitis hastalarında, destekleyici periodontal tedavi (DPT) sırasında rezidüel ceplerde titanyum nitrit (TiN) kaplı küret, uç kısmı özel olarak dizayn edilmiş ultrasonik cihaz, Er:YAG lazer ve paslanmaz çelik küret olmak üzere dört farklı aletin klinik etkinliğini karşılaştıran herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu randomize, kontrollü, paralel dizayn çalışmanın amacı subgingival olarak uygulanan bu dört farklı aletin etkinliğinin 6. ayın sonunda klinik parametrelerle değerlendirilmesidir. Çalışmaya Evre II veya III, Derece B periodontitis tanısı konan minimum 3, maksimum 8 dişte cep derinliği ≥5 mm olan toplam 40 DPT hastası dahil edilmiştir. Hastalar rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Tüm ağız supragingival debridmanı takiben sadece çalışmaya dahil edilen dişlere TiN kaplı küret (TiN küret grubu) (n=10), ultrasonik cihaz (ultrasonik cihaz grubu) (n=10), Er:YAG lazer (Er:YAG lazer grubu) (n=10) veya paslanmaz çelik küret (paslanmaz çelik küret grubu) (n=10) ile subgingival debridman uygulanmıştır. Plak indeksi, gingival indeks, cep derinliği ve sondalamada kanama değerlerini içeren klinik ölçümler başlangıç ve 6. ayda değerlendirilmiştir. Başlangıç ve 6. ay klinik ölçümler değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). 6.
Özet (Çeviri)
Non-surgical periodontal treatment can be performed with many different tools such as hand instruments, sonic/ultrasonic devices, air abrasives and lasers. There are no clinical studies in the literature comparing the effects of four different instruments as titanium nitride (TiN) -coated curette, ultrasonic device (UD) with a specifically designed tip, Er:YAG laser and stainless steel (SS) curette in one study with respect to the clinical outcome measures on residual pockets in periodontitis patients under supportive periodontal care (SPC) program. We aimed to evaluate the clinical effectiveness of four different instruments for subgingival debridement in a randomized, controlled, parallel design clinical trial during 6-month period. A total of 40 SPC patients diagnosed as Stage II or III, Grade B periodontitis with probing pocket depths (PPD) of ≥5mm on minimum 3, maximum 8 teeth were included in the study. Patients were randomly divided into 4 groups. Full-mouth supragingival debridement was performed followed by subgingival instrumentation with TiN-coated curette (TiN curette group) (n=10) or UD (UD group) (n=10) or Er:YAG laser (Er:YAG group) (n=10) or SS curette (SS curette Group) (n=10). Plaque Index (PI), gingival Index (GI), probing pocket depth (PPD) and bleeding on probing (BoP) were evaluated at baseline and after 6 months. No statistically significant differences were found between the groups at baseline and at 6 months in terms of clinical measurements (p>0.05).