COVID 19 pandemisi öncesi ve sonrası için gıda ve perakende sektörü firmalarının finansal performanslarının karşılaştırılması Borsa İstanbul'da bir uygulama
Comparison of the financial performence of food industry companies before and after the COVID 19 pandemic: An application in Borsa Istanbul
- Tez No: 701801
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gıda ve perakende sektörü, Türkiye ekonomisinin önemli ve vazgeçilmez sektörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sektörün ekonomideki itici etkisinin nedeni, ekonomideki diğer sektörlerle olan yakın ilişkidir. Perakende sektörü hem gıda hem de gıda dışı hemen hemen tüm sektörlerin ana alıcısı konumundadır. Gıda sektörü, tüketicilere gıda ürünleri sağlayan ve destekleyerek satış, aracılık hizmetleri, paketleme ve nakliye sektörlerinde büyük bir iş cirosu ve personel oluşturmaktadır. Koronavirüs gıda ve perakende sektörünü benzeri görülmemiş bir şekilde değiştirmiştir. Bu nedenle bu önemli iki sektörü inceledik. Coğrafi konumun avantajları nedeniyle dünyanın en büyük perakende zincirleri Türkiye'de faaliyet göstermeye başlamıştır. Tezimiz temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hem perakende hem de gıda sektörüne yer verilmiş, sektörlerin dünyadaki ve Türkiye'deki durumu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde genel olarak mali analiz kavramı üzerinde durularak mali tablolar ve analiz yöntemlerine yer verilmiştir. Daha sonra finansal analiz yöntemleri sınıflandırılmış ve detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölüm tezimizin temelini oluşturmaktadır. Bu bölümde hem perakende hem de gıda sektörünün listelediği stokları karşılaştırmalı olarak inceledik. Pay piyasasında inceleme yapılırken çok sayıda oranın ve firmanın bulunması finansal oranların çelişkili sonuçlarına neden olmakta ve bu durum karar verme sürecini zorlaştırmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için mukayeseli analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmada gıda ve perakende sektöründe borsada işlem gören 29 şirketin finansal performansları 2013-2020 dönemleri için finansal oranlar kullanılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The food and retail sector is considered to be one of the sectors in which Turkey is located. The driving force of the sector in the economy is the close relationship with other sectors in the economy. While the retail sector is the main buyer for almost all sectors both food and non-food. The food sector creates a big business turnover and staff in the sales, commission service, packaging and transportation sectors which provide and support food products to consumers. Coronavirus has changed the food and retail sector in unprecedented ways. For this reason we analyzed this important industry. Due to the advantages of geographical location, the world's major retail chains have started to business in Turkey. The study mainly consists of three parts. In the first chapter, both retail and food sector was given, and the situation of the industries in the global and in Turkey has been examined in detail. In the second part, the concept of financial analysis is emphasized in general and financial tables and analysis methods are given. Later, financial analysis methods are classified and explained in detail. The third part forms the basis of the study. In this section, we analysed, both retail and food sector listed stocks comparatively. When performing stock evaluation, the presence of many ratios and many firms causes contradictory results of financial rations, which makes the decision making process hard. In order to prevent this situation, comparatively analysis methods are used. In the study, the financial performances of 29 companies traded in the food and retail sector are evaluated using financial ratios for the 2013-2020 periods.