Hırpalanmış kadın sendromu yaşayanlarda sosyodemografik değişkenler ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişki
The relationship between sociodemographic variables and psychological symptoms in those experiencing battered woman syndrome
- Tez No: 701808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kadına yönelik şiddet; kadının, hem travmatik bir süreç yaşaması hem de toplumun aktif ve üretken bir bireyi olması önünde ciddi bir engel oluşturması sebebiyle dünyanın ve ülkemizin ivedi olarak çözüm bulunması gereken önemli konuları arasında yer almaktadır. Bir travma sonrası stres bozukluğu olarak kabul edilen ve kadının partneri tarafından sürekli ve farklı biçimlerde şiddete uğraması olarak tanımlanan hırpalanmış kadın sendromunun oluşmasında birçok değişkenin etkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada, hırpalanmış kadın sendromu yaşayanlarda sosyodemografik değişkenler ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenerek, literatüre katkı sağlanması, kadına şiddet ve sonuçları üzerine farkındalığın arttırılması amaçlanmıştır. Çalışmada katılımcıların şiddet gördükleri kişilerin %48,6 ile eşleri olduğu belirlenmiş olup, şiddet görme süresinde ise %21'inin 7-12 aydır şiddet gördüğü, %22,9'unun ise 2-5 yıldır şiddet gördüğü anlaşılmıştır. Şiddet görme sıklığı incelendiğinde; %22,9'unun haftada birkaç kez, %32,4'ünün ayda birkaç kez şiddet gördüğü ortaya konmuştur. Katılımcıların bu süreçte aldıkları destekler incelendiğinde ise; %28,7'sinin desteğinin olmadığı, 22,8'inin ebeveynlerinin, 23,8'inin kardeş/kardeşlerinin, %4'ünün akrabalarının ve %20,8'inin arkadaş/arkadaşlarının destek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Violence against women; women and active and live a traumatic process to be a productive member of society because it creates a serious impediment to the solution of urgent the world and our country are among the important matters that need to be found. It is known that many variables are effective in the formation of battered woman syndrome, which is considered a post-traumatic stress disorder and is defined as the constant and different forms of violence of a woman by her partner. In this study, the battered woman syndrome among those who experienced socio-demographic variables and psychological symptoms contribute to the literature by examining the relationship between violence against women and is aimed at raising awareness on the consequences. In the study, it was determined that 48.6% of the participants were subjected to violence by their spouses, and it was understood that 21% of them had been subjected to violence for 7-12 months during the period of violence, and 22.9% of them were exposed to violence for 2-5 years. When the frequency of violence is examined; It was revealed that 22.9% of them were exposed to violence several times a week, and 32.4% of them were exposed to violence several times a month. When the support received by the participants in this process is examined; It was observed that 28.7% did not have support, 22.8% had parents, 23.8% had siblings, 4% had relatives and 20.8% had friends.