Building a framework for adopting lean principles to achieve sustainability in solar energy firms: Turkiye as a case study
Güneş enerjisi firmalarında sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla yalın ilkelerin uygulanmasına yönelik bir çerçeve oluşturmak: Türkiye örneği
- Tez No: 766735
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yalın ve sürdürülebilirlik terimleri, bir yandan artan kârlar doğrultusunda diğer yandan da geleceği dikkate alarak iş geliştirme konusunda oynadıkları roller nedeniyle iş alanındaki en önemli terimler arasında yerini almıştır. Güneş enerjisi firmaları, enerji gereksinimlerini karşılamak için büyük bir rekabete tanıklık etmektedir ve sürdürülebilirliğin sağlanmasını olumsuz bir şekilde etkileyen önemli miktarda israftan muzdariptir. Dolayısıyla bu çalışma, güneş enerjisi firmalarının yalın ilkeleri benimseyerek sürdürülebilirlik boyutlarına ulaşmaları konusunda bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Çerçeve, güneş enerjisi sektörünün karşılaştığı sorunların çözümü konusunda yardımcı olacaktır. Çalışmadaki yöntem, yalın ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin temellendirilmesini incelemek üzere literatür taramasını ve Türk güneş enerjisi şirketlerinde sorumlu kişilere yönelik bir anketin kullanılmasını içermektedir. Anket sonuçları, aşağıdakileri gerçekleştirmek üzere analiz edilmiştir: (1) Güneş enerjisi firmalarında sorumlu kişilerin yalın ve sürdürülebilirlik hakkında ne düşündüklerini anlamak; (2) Doğrusal bir regresyon ve doğrusal olmayan bir regresyon testi uygulayarak yalın ilkeler ve sürdürülebilirlik boyutları arasındaki olası ilişkiyi ölçmek; (3) Çerçeveyi oluşturmak için ikinci noktanın sonuçlarını kullanmak. Nihai sonuçlar, güneş enerjisi firmalarında sorumlu kişiler açısından iki terimin yüksek düzeyde göreceli öneme sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışmada, yalın, çekme ve akış ilkelerinin benimsenmesi ile sürdürülebilirliğin ekonomik, sosyal kaynaklar ve teknoloji boyutlarına ulaşması arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve bu bulgu bir çerçeve dahilinde temsil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The two terms lean, and sustainability have become one of the most important terms in the field of business because of their role in developing the work in line with increasing profits on the one hand and taking into account the future on the other. Solar energy firms are witnessing great competition to meet energy requirements and suffering from a huge amount of waste, which negatively affects in achieving sustainability. Hence, this study aims to build a framework for solar energy firms to achieve sustainability dimensions through adopting lean principles. The framework will help to solve problems that the solar energy sector is facing. The method in the study included reviewing the literature to examine the founding of the relation between lean and sustainability and using a questionnaire that was directed to the responsible people in Turkish solar energy companies. The results of the survey were analyzed to (1) Discover what the people in charge in solar energy firms think about lean and sustainability; (2) Measure the possible relationship between lean principles and sustainability dimensions by applying a linear regression and non-linear regression test; (3) Using the results of the second point to build the framework. The final results indicated a high level of the relative importance of the two terms from the perspective of the people in charge in the solar energy firms. Besides, the study found a relationship between adopting the two principles of lean, pull, and flow and achieving economic, social resources, and technology dimensions of sustainability; this finding is represented in a framework.