Türk sigorta sektöründe 2017-2020 yılları ve 2021-1.dönemi sağlık primleri değişimlerinin konsolide dönemsel kar zarar hesabına etkisi üzerine bir araştırma
Change in the health premiums of the insurance sector in Turkey for period 2017-2021, consolidated periodic profit loss of periodic changes a study on the effect of account
  1. Tez No: 701825
  2. Yazar: ÖMER FARUK TARGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kişiler için sağlık hizmeti en başta temel bir gereksinimdir. Sosyal devlet yaklaşımında sağlık hizmetlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Kamu hizmetine ilave olarak özel sağlık sigorta kullanımının önemi geçen yıllar içerisinde sürekli artmıştır. Bu çalışmada Türkiye'deki sigorta sektörünün 2017-2021 dönemi sağlık primlerinin dönemsel değişimlerinin konsolide kâr zarar hesabına etkisi incelenmiştir. Çalışmada özel sağlık sigortaları ve alt branşları 3'er aylık dönemler aralığı ile incelemiş; artış ve azalışlar dönemler itibari ile değerlendirilmiştir. Aynı zamanda yaşanılan dönem itibariyle dünya üzerinde etkisi büyük olan Covid-19 virüs salgının ülkemiz sağlık sigortalarına nasıl etkisi olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health care is a basic need for people. Health services have an important role in the social state approach. In addition to public service, the importance of using private health insurance has increased over the years. In this study, the effect of the periodic changes in the health premiums of the insurance sector in Turkey for the period 2017-2021 on the consolidated profit and loss account has been examined. In the study, private health insurance and its sub-branches were examined in 3-month intervals; Increases and decreases are evaluated by periods. At the same time, it has been evaluated how the Covid-19 virus epidemic, which has a great impact on the world, has an impact on our country's health insurance.