Dijital göçmenlerin çevrimiçi reklam okuryazarlığına ilişkin bir araştırma
A research about online advertising literacy of digital immigrants
  1. Tez No: 701836
  2. Yazar: HATİCE DİNLEMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Reklamlar, geçmişten günümüze, her yaştan insanın hayatında bir yer edinmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel medya reklamlarına ek olarak dijital medya reklamcılığı da günümüzde önemli bir konumda yer almaktadır. Bu gelişimle birlikte medyanın koşulları değişmiş, yeni ve farklı mecralar ortaya çıkmıştır. Reklam, değişen medya koşullarına ve farklı mecralara rağmen tüketicilere aynı hedef doğrultusunda ulaşmaya ve çalışmalarını yürütmeye devam eden bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketici konumunda olan bireylerin reklam karşısındaki bilinçli ya da bilinçsiz davranışları reklam okuryazarlığının önemini belirgin kılmıştır. Her bireyin reklam okuryazarlığı bilincine sahip olması büyük bir önem taşımaktadır. Dijital dünyadaki kuşakların reklam okuryazarlığı kavramına yaş itibariyle farklı bakış açılarına sahip olmalarından dolayı dijital yerli ve dijital göçmen olarak konumlandırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Advertisements have taken place in the lives everyone from the past to the present, from small to large. With the development of technology, digital media advertising has an important place today in addition to traditional media advertisements. With this development, the conditions of the media have changed and new and different channels have emerged. Advertising emerges as an area that continues to reach consumers in line with the same goal and to work on it despite changing media conditions and different channels. Conscious or unconscious behaviors of individuals, who are in the position of consumers, in the face of advertisements have significantly reduced the importance of advertising literacy. It is great importance that every individual has awareness of advertising literacy. Because generations in the digital world have different perspectives on the concept of advertising literacy by age, they are positioned digital domestic and digital immigrants.