Dijital göçmenlerin benlik sunumu
Self-presentation of digital immigrants
- Tez No: 668637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal medya uygulamaları benlik sunumlarının yapıldığı en yeni dijital ortamlardan birisidir. Sosyal medya hem kendine has özelikleri ile hem de kullanıcıların farklı kullanımları ile benliği ve benlik sunumlarını değiştirmektedir. Bu çalışmada dijital göçmen olarak isimlendirilen 1980 yılı ve önceki yıllarda doğan kişilerin Facebook.com' da benliklerini nasıl oluşturdukları araştırılmış ve kullandıkları benlik sunumu taktikleri ile sosyal medya profilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Facebook kullanıcısı olan 300 dijital göçmen oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media applications are one of the newest digital environments where self presentations are made. Social media changes the self and self presentations with its unique features and different uses of users.In this study, it is aimed to investigate how people born in 1980 and previous years, named as digital immigrants, form their self on Facebook.com and the relationship between the self-presentation tactics they use and their social media profiles. The sample group of the research consists of 300 digital immigrants who are Facebook users.