The effect of COVID-19 news fatigue and news avoidance on the precautionary measures taken by people in Saudi Arabia
Suudi Arabistan'daki insanlar tarafından alınan önlemlerde KOVİD-19 haber yorgunluk ve haberlerden kaçınma etkisi
  1. Tez No: 701837
  2. Yazar: KHALED ABDULRAZZAQ MOHAMMED AL ZUBAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kovid-19 pandemisi sadece bir sağlık krizi değil, aynı zamanda dünyanın hemen her yerinde, Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ilk vakanın tespit edilmesinden sonra ortaya çıkan bir iletişim kriziydi. Kovid-19 pandemisinin dünya genelinde medyada yer alması, pandemiye ve etkilerine yönelik çalışılmamış medya tavırlarıyla birlikte bu durumun yaygınlaşmasında temel bir rol oynamış ve bu da Kovid-19 haber yorgunluğuna sebep olmuştur. Bu yorgunluk, haber tüketicileri arasında, olumsuz Kovid-19 haberlerine maruz kalmanın psikolojik etkisinden dolayı meydana gelmiş ve böylece Kovid-19 haberlerinden koruyucu bir yöntem olarak tamamen kaçınılmıştır. Çalışmada, Suudi Arabistan hükümetinin 23 Mart'tan 21 Haziran 2020'ye kadar uyguladığı sokağa çıkma yasağı ve 16 Aralık 2020'de başlayan ve bu sağlık krizi geçene kadar sürecek olan aşılama aşaması süresince, Suudi Arabistan'da Kovid-19 haber yorgunluğu ile Kovid-19 haberlerinden kaçınma olgusu arasındaki ilişki ve her bir olgunun Suudi Arabistan'daki nüfusun Kovid-19'a karşı önlem düzeyine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma, 362 kişiden alınan yanıtlara dayalı olarak oluşturulmuş ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: Aşı aşamasında haber yorgunluğu ile haberden kaçınma arasında bir ilişki bulunamamış ancak sokağa çıkma yasağı döneminde aralarında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Haber yorgunluğunun sokağa çıkma yasağı süresince Kovid-19'a karşı önlem düzeyini olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, bu durumun pandeminin çözümünü temsil eden aşının bulunabilirliği sırasında daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Haberden kaçınma, sokağa çıkma yasağı ve aşı aşamalarında Kovid-19'a karşı önlem düzeyini olumsuz etkilemiş fakat bu etkinin aşı aşamasında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic was not only a health crisis but a communication crisis at the same time in almost every part of the world that happens after the first infection was identified in Wuhan, China, in December 2019. Covid-19 pandemic's media coverage throughout the world played a fundamental role in expanding this situation through the intensity of ill-studied media treatments of the pandemic and its effects, which leads news consumers to feel news fatigue. This fatigue happened due to the psychological impact of exposure to negative Covid-19 News among the news consumers, thus avoiding Covid-19 News as a protective procedure entirely. The study investigated the relationship between Covid-19 news fatigue and Covid-19 news avoidance of people in Saudi Arabia and the effects of each on the level of precaution taken towards Covid-19, during the curfew imposed by the government of Saudi Arabia, which began on 23 March until 21 June 2020, and during the vaccination stage, which started on 16 December 2020 until the end of April 2021. A survey on 362 residents of Saudi Arabia was conducted. No relationship was found between news fatigue and news avoidance during the vaccine stage. However, there was a significant relationship between them during the curfew stage. News fatigue had a positive effect on the level of precaution towards Covid-19 during the curfew. However, the effect was more substantial in the vaccine stage when the vaccine was available, representing a potential solution to this pandemic. News avoidance has a negative effect on the level of precaution towards Covid-19, during the curfew and the vaccine stages. However, the effect was more pronounced in the vaccine stage. This study shows that news avoidance and news fatigue are two distinct constructs, and they differently affect the precautionary behavior of individuals during times of crisis.