İlaç hukukunda tazminat sorumluluğu
Compensation liability in pharmaceutical law
- Tez No: 701859
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AGAH KÜRŞAT KARAUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanları hastalıklardan korumak ve hasta olanları tedavi etmek amacıyla üretilmiş olan ilaçların, üretimden kullanılmasına ve sonuçlarına kadar geçen süreçte yapılan hatalar sonucunda insanlarda ilaç kullanmaktan kaynaklanan maddi ve manevi zararlarının tazmini amacıyla sorumluların kusurlu veya kusursuz olup olmadıklarının belirlenmesi ve kusurlu iseler, sorumluluk oranlarının tespiti, sorumluluk oranında bir tazminata nasıl hüküm verilmesi gerektiği ilaç hukukunda tazminat sorumluluğu olarak yerini almıştır. İlaç, Anayasa tarafından güvence altına alınan sağlık hakkı (madde 17-56) ile ilgili bir üründür. Ülkemizde bir ilaç yasası olmamasına karşın çeşitli yasa ve yönetmelikler ile genel düzenlemeler vardır. İlaç hukukunda tazminat sorumluluğuna sahip olan kişi ve kurumlar olarak karşımıza; ilaç üreticilerinin tazminat sorumluluğu, hekimlerin tazminat sorumluluğu, eczacıların tazminat sorumluluğu, klinik araştırmacıların tazminat sorumluğu, klinik araştırma etik kurullarının ile üyelerinin tazminat sorumluluğu ve idarenin tazminat sorumluğu başlıkları altında bu tez çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to compensate for the material and moral damages caused by using drugs in people as a result of the mistakes made in the process from production to use and the results of the drugs which are produced to protect people from diseases and to treat those who are sick, to determine whether the responsible people are defective or flawless and if they are faulty, to determine the liability rates, how a compensation should be awarded has taken place as a compensation liability in pharmaceutical law. The drug is a product related to the health right (articles 17-56) guaranteed by the constitution. Although there is no drug law in our country, there some various laws and general regulations. This thesis study, has been carried out under the titles of compensation liability of pharmaceutical manufacturers, compensation liability of doctors, compensation liability of pharmacists, compensation liability of clinical investigators, liability of clinical research ethics committees and members, and compensation responsibility of the administration.