Doğal ve yapay yüzen adaların rekreasyon alanı olarak kullanım potansiyeli
Potential for use of natural and artificial floating islands as recreation areas
- Tez No: 701875
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya üzerinde doğal olarak oluşmuş yüzlerce yüzen ada bulunmaktadır. Keşfedilmiş birçok yüzen adanın dışında keşfedilmeyi bekleyen yüzen adalar da bulunmaktadır. Bu çalışma ülkemizde var olan doğal yüzen adaları ve ilk olan yapay yüzen ada kavramını ele almaktadır. Yüzen adaların ve yapay yüzen ada sisteminin ülkemizde yeterince benimsenmemesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Çalışmada ilk olarak ülkemizde ki doğal yüzen adaları korumak ve yapay yüzen adalar ile rekreasyon alanlarının cazibesinin artırılması hedeflenmiştir. Türkiye literatüründe yapay yüzen ada üzerine çalışma ve araştırma bulunmamaktadır. Literatürdeki bu eksikliğin giderilmesi ve yeni çalışmalara referans oluşturması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Türkiye'de yüzen adaların ve yapay yüzen ada sisteminin pek tanınıp bilinmemesine karşın gelişmiş ülkelerde bu konu üzerine eserler yazılıp yayınlar oluşturulmuştur. Gelişen teknoloji ve artan imkânlarla beraber bu tarz sistemlerle su kalitesi artırma, habitat yönetimi, göl restorasyonu, sulak alan restorasyonu, dalga kesici ve peyzaj çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmada literatür taraması ve hazırlanan yüzen ada prototipinin süs göletinde yüzdürülerek test edilmiştir. Ülkemizde yapılan ilk yapay yüzen ada prototipi ile daha sonrasında yapılabilecek prototiplere örnek teşkil etmesi istenmiştir. Rekreasyon alanları dışında şehir içinde yer alan sulak alan, göl, gölet ve süs havuzlarında farklı boyutlarda yapılabilecek yapay yüzen adalar ile insanların bu yapıları görebilmesi bir diğer hedef noktası olmuştur. Yapılan çalışma sonunda araştırma konusun içeriği hakkında öneriler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are hundreds of floating islands existed naturally on earth. There are also floating islands waiting to be discovered except lots of discovered floating islands.The work discusses natural floating islands which is in our country and notion of the first artificial floating island.Not being adopted sufficiently floating islands and the system of artificial island in our country underlie the work. First of all in the work protecting natural floating islands and increasing the charm of artificial floating islands and recreational area are aimed. There aren't any work and study on floating islands in Turkey literature.The work is studied for filling the deficiency in the literature and becoming a reference to new studies. Although floating islands and the system of artificial floating island are't familiarized and known in Turkey Works on the subject and publications are writed and composed in developed countries. Improving the quality of water,habitat management, restoration of lake,restoration of wetland,breakwater and landscape works can be done with developing technology and increasing oppportunity and this type of systems.In the work literature search and prepared floating island prototype is tested by buoying in pond.With the first made artificial floating island in our country is wanted to serve as a model to prototypes which can be made later . The artificial floating islands can be made in the wetlands ,out of recreational area, being in inner city, lake, small lake and pond be seen by people make anohter aim point . Rekreasyon alanları dışında şehir içinde yer alan sulak alan, göl, gölet ve süs havuzlarında farklı boyutlarda yapılabilecek yapay yüzen adalar ile insanların bu yapıları görebilmesi bir diğer hedef noktası olmuştur. Suggestions about the subject of study content are put forward at the end of the work .