Sürdürülebilirlik kapsamında cinsiyet eşitliği
Gender equality within the scope of sustainability
  1. Tez No: 701876
  2. Yazar: ÖMER SEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL DEREN VAN HET HOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzün sürekli değişen dünyasında sürdürülebilirlik kavramı küresel anlamda çok büyük yer edinmeye başlamıştır. Bu yüzden şirketlerin ulusal ve uluslararası bağlamlarda sürdürülebilirlik adına yaptıkları da bu doğrultuda çok büyük önem kazanmaya başlamıştır. Şirketler paydaşlarıyla iyi ilişkiler geliştirmek adına yaptıkları sürdürülebilirlik kapsamındaki kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) çalışmalarını yıllık raporlarında yayınlamaya başlamışlardır. Türkiye'deki şirketlerin bu raporlarda sürdürülebilirlik açısından çok büyük öneme sahip olan toplumsal cinsiyet eşitliği adına ne gibi çalışmalara yer verdiği bu araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmanın kapsamını; Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) endeksleri olan sürdürülebilirlik (SRE) ve kurumsal yönetim (KYE) endekslerindeki şirketlerin yayınladığı 442 rapor oluşturmuştur. Bu raporlarda hangi zamanlarda toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları yapıldığı, çalışmaların sektörel farklılıkları ve yapılan çalışmaların kapsamları belirlenmeye çalışılmıştır. Toplanan raporlar içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına yeteri kadar önem vermediği tespit edilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının çoğunluğunun aynı sektörlere ait belli başlı şirketler tarafından yapılan, kısıtlı sayıdaki çalışmalar ile yürütüldüğü ortaya çıkmıştır. Cinsiyet eşitliğinin iş dünyasındaki sorunlarına, toplumun yapısal sorunlarından daha çok dikkat edildiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlara göre şirketlerin yayınladıkları raporların günümüzde yetersiz olduğu, şirketlerin birbirlerine karşı avantaj sağlamak ve toplumun sorunlarına doğru bir şekilde ulaşmak için raporlarında daha kapsamlı toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına yer vermeleri gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's everchanging world, the concept of sustainability has gained a major place in the global sense. Thus, what companies do in the name of sustainability in both the national and international contexts has gained great importance. In order to develop good relations with their stakeholders, companies have started to publish their corporate social responsibility (CSR) activities within the scope of sustainability in their annual reports. What kind of activities the companies in Turkey have included in these reports on behalf of gender equality which has great importance in terms of sustainibility is the subject of this study. The extent of this study has been established with 442 reports published by companies in the sustainability and corporate governance indices of Public Disclosure Platform (PDP). In these reports, the question of when the gender equality activities were carried out, the industrial differences of the activities and the scope of the activities have been tried to be determined. The collected reports were analyzed by content analysis. From the findings, it has been determined that companies do not attach enough importance to gender equality activities. Gender equality activities in the reports have turned out to be narrow-scoped, most of which were created by a certain few companies that belonged to the same industries. It has been observed that more attention was paid to the gender equality issues that emerge in the business world, than to the structural problems of society. According to these results, it is concluded that the reports published by the companies are insufficient and companies should include more comprehensive gender equality activities in their reports in order to gain an advantage over each other and to reach out to the problems of the society correctly.