Dönüştürülmüş sınıf temelli ortamda üç boyutlu oyun tasarımı öğretimi üzerine bir eylem araştırması
Three-dimensional game design instruction in flipped classrooms: an action research project
  1. Tez No: 701879
  2. Yazar: GÜNER GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SARSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik dönüştürülmüş sınıf temelli sunulan 3 boyutlu oyun tasarımı öğretimi konusunda etkili bir öğretimin tasarlanmasıdır. Araştırmacı hem öğrencilerin hem de alandaki uzmanların görüşlerini inceleyen ve nitel bir çalışma olarak eylem araştırması gerçekleştirmiştir. Bu araştırma toplamda 19 katılımcı ile, iki turda gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci Kemmis ve McTaggart'ın geliştirdiği eylem araştırması sarmalına göre tasarlanmıştır. Öğrenme ortamları dönüştürülmüş sınıf modeline göre yüz yüze ve çevrim içi derslere uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bu eylem araştırması için geçerlilik komitesi oluşturulmuştur. Tasarlanan öğretim, araştırmanın geçerlilik komitesinden alınan geri bildirimler doğrultusunda şekillendirilmiş ve uygulanmıştır. Bu araştırmada video gözlem formu, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve araştırmacı günlükleri ile veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Bu eylem araştırmasının sonucunda uzmanlar oluşturulan ders tasarımını süre, tasarım ve öğretim süreci açısından değerlendirmiş ve içeriğin sınıf seviyesine uygun olduğunu, hazırlanan planların 6 haftada uygulanabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca ilk turda ders uygulama sürelerinin içerisinde de değişiklikler yapılmış ve ikinci turda bu değişiklikler uygulanmıştır. Öğrenciler bu yöntemle ders işlemekten keyif aldıklarını, eğlendiklerini ve motivasyonlarının arttığını belirtmişlerdir. Derslerin ilgi çekici olduğunu, bu yöntemle konuları daha detaylı öğrendiklerini, uygulama yapmak için daha fazla süreleri olduğunu ifade etmişlerdir. Kendi oyunlarını tasarlamaktan mutluluk duyduklarını ve kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını belirtmişlerdir. İlgili alanyazın incelendiğinde dönüştürülmüş sınıf temelli ders ortamında 3B oyun tasarımı ile yürütülmüş derslerle ilgili sınırlı araştırmalar gözlenmiştir. Bu bağlamda benzer çalışmaların artırılması ile alanyazına katkı sağlanacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design and produce an effective instructional design that integrates three-dimensional game design instruction into a flipped-classroom setting for elementary and middle-school students. The researcher conducted an action research project, a qualitative study which examines the views of both students and experts in the field. The study was conducted in two separate iterations with a total of nineteen (19) participants. The study was designed in accordance with Kemmis and McTaggart's action research spiral. Classroom environments were structured according to the flipped-classroom model and designed to be used in both face-to-face and online learning settings. An evaluation committee was created for this action research project. The designed instructional was restructured and then executed in line with feedback received from the evaluation committee. The study video observation forms, semi-structured interviews and researcher diaries have been used as a data collection tool in the research. Content analysis was used to identify patterns in the collected data sets. At the end of this action research project, the length, design, and instructional process of the prepared lessons were evaluated by experts in the field, who indicated that the content of the lessons was appropriate for the age group and that the lessons could be carried out in the course of six (6) weeks. However, the length of some classroom activities in the first iteration was changed, and the second iteration was modified in order to implement these changes. The students themselves indicated that they enjoyed classes conducted using this method and also that they had fun and felt more motivated. In addition, they stated that the classes were engaging, that this method helped them learn subjects more deeply, and that they had more time to put what they had learned into practice. Furthermore, they noted that they were delighted to be able to create their own games and that they experienced a surge of self-confidence as well. A survey of the relevant literature reveals that there is a dearth of studies related to three-dimensional game design instruction in flipped classrooms, and as such, it is suggested that by increasing the number of similar studies, it will contribute to the literature.