Kazakistan hükümet sistemi
Kazakhstan government system
  1. Tez No: 701878
  2. Yazar: ÖMER CİHAD KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Demokrasiye geçiş sürecinde olan ülkeler, rejim olarak karma bir siyasal tasarımı benimsemişlerdir. Üçüncü demokratikleşme dalgasına rastlayan dönemde bağımsızlığını kazanan Kazakistan, sosyolojik tabanı, siyasi kültürü itibarıyla demokrasiyle uyum süreci yaşayan bir ülkedir. Bu nedenle demokrasi ve otoriterlik arasında salınan bir rejim türüne sahiptir. Kazakistan, hükümet sistemi olarak da benzer bir süreçten geçmiştir. Ülkede hükümet sistemi, özellikle 2017 yılındaki anayasa değişikliğinden itibaren Yarı Başkanlık Sistemi'dir. Yürütmedeki güç dengesinin devlet başkanı lehine bozulduğu Kazakistan'da, devlet iktidarının paylaşımı konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Otoriter eğilimleri yüksek olan bu hükümet sistemi, ülkede dönem dönem değiştirilmesi gereken bir yapı olarak görülmektedir. Yarı Başkanlık Sistemi ise, Başkanlık Sistemi ve Parlamenter Sistemden farklı bir yapıda olup çift başlı yürütmenin olduğu, yürütmenin parlamentoya karşı sorumlu olduğu devlet başkanının sembolik değil baskın karakterde olduğu yapılardır. Kazakistan örneği, siyasi tarihi, siyasi geleneği ve hükümet sistemi itibarıyla kendine özgüdür. Kazakistan, yürütmede aşırı merkezileşme nedeniyle bazı sorunlar yaşamaktadır. Ancak, yürütmenin bir kanadını oluşturan hükümet ve parlamentonun gücünün kısıtlı olması ülkede demokratik sorunları da beraberinde getirmektedir. Hükümet sistemi kurgusu, bir ülkenin demokrasiye geçişini sağlayacak en önemli mekanizmadır. Bu açıdan, Kazakistan hükümet sistemindeki demokratik sorunlara yönelik iyileştirici adımlar atmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries in the process of transition to democracy have adopted a mixed political design as a regime. Kazakhstan, which gained its independence in the period that coincided with the third wave of democratization, is a country that is in a process of harmonization with democracy in terms of its sociological base and political culture. Therefore, it has a type of regime that oscillates between democracy and authoritarianism. Kazakhstan has gone through a similar process as a government system. The government system in the country is Semi-Presidential System, especially since the constitutional amendment in 2017. In Kazakhstan, where the balance of power in the executive has deteriorated in favor of the president, there are problems with the sharing of state power. This government system, which has high authoritarian tendencies, is seen as a structure that needs to be changed from time to time in the country. The Semi-Presidential System, on the other hand, has a different structure from the Presidential System and the Parliamentary System; The case of Kazakhstan is unique in terms of its political history, political tradition, and government system. Kazakhstan is experiencing some problems due to excessive centralization of execution. However, the limited power of the government and parliament, which constitutes a wing of the executive, brings along democratic problems in the country. The structure of the government system is the most important mechanism that will ensure a country's transition to democracy. In this respect, it is necessary to take remedial steps towards democratic problems in the Kazakhstan government system.