Lider davranışlarının çalışan motivasyonuna etkisi: Bir sağlık kurumu örneği
The effect of leader behaviors on employee motivation: A health institution example
  1. Tez No: 701884
  2. Yazar: SÜMEYRA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hem rekabetin hem de iş yoğunluğunun arttığı günümüz iş dünyasında çalışanların motivasyonunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Çalışan motivasyonunu etkileyen faktörlerden biri de kurum liderinin davranışlarıdır. Liderin örgüt içi iletişimi, yetki türü ve devri, amaç ve hedef belirleme şekli, planlama ve denetim fonksiyonlarının ne şekilde yapıldığı, ast ve üstlerine yönelik davranışları çalışan motivasyonu etkileyen unsurlar arasındadır. Buradan yola çıkarak hazırlanan bu tezde de özellikle sağlık kurumlarında lider davranışlarının çalışan motivasyonuna etkisini inceleme amacı güdülmektedir. Literatürdeki tez ve makaleler incelendiğinde lider davranışlarının çalışan motivasyonuna etkisi konusunda bir dizi çalışmaya rastlanmakla birlikte, emeğin ve hizmetin yoğun olduğu sağlık kurumlarında bu konuda çok az çalışma yapılmış olması bu tezi ve sonuçlarını önemli kılmaktadır. Covid-19 Pandemi dönemine denk gelen bu araştırma, gerek sağlık koşulları gerekse sağlık çalışanlarının çok yoğun çalışmaları nedeniyle izin alınan sadece özel bir hastanenin personeli ile gerçekleştirilebilmiştir. İstanbul Gaziosmanpaşa'da faaliyet gösteren özel hastanede, doktorlar hariç diğer sağlık çalışanları ile anket çalışması yapılmıştır. 15 Mart-01 Mayıs 2021 tarihleri arasında kurumdaki doktorlar hariç 150 kişiye anket dağıtılmış, 132 anket değerlendirilmeye alınmıştır. Demografik, lider alt boyutları ve motivasyon şeklinde üç bölüm olarak hazırlanan araştırmada, çalışanların motivasyonu insan odaklı ve iş odaklı liderlik ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre bağımsız değişken olarak ele alınan iş odaklı lider davranışının, bağımlı değişken olan motivasyon üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, where both competition and work intensity increase, there are many factors that affect the motivation of employees. One of the factors affecting employee motivation is the behavior of the corporate leader. The leader's intra-organizational communication, delegation of authority, goal and goal setting, how the planning and control functions are carried out, and her behavior towards subordinates and superiors are among the factors affecting employee motivation. In this thesis, which is prepared from this point of view, it is aimed to examine the effect of leader behaviors on employee motivation, especially in health institutions. When theses and articles in the literature are examined, although there are many studies on the effect of leader behaviors on employee motivation, the fact that very few studies have been done on this subject in health institutions where labor and service are intense makes this thesis and its results important. This research, which coincided with the Covid-19 Pandemic period, could only be carried out with the personnel of a private hospital, for which permission was obtained due to both the health conditions and the intense work of the healthcare professionals. In the private hospital operating in Istanbul Gaziosmanpaşa, a survey was conducted with other healthcare professionals, excluding doctors. Between 15 March and 01 May 2021, questionnaires were distributed to 150 people, excluding the doctors in the institution, and 132 questionnaires were evaluated. In the research, which was prepared in three parts as demographic, leader sub-dimensions and motivation, the motivation of the employees was examined within the framework of the relationship between people-oriented and business-oriented leadership. According to the results of the research, it has been determined that the work-oriented leader behavior, which is considered as an independent variable, is more effective on motivation, which is the dependent variable.