Okul öncesi çocuklarının dış mekândaki oyun davranışlarının incelenmesi
An examination of preschoolers' outdoor play behaviours
- Tez No: 701885
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ACER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada; okul öncesi dönem çocuklarının dış mekândaki oyun davranışlarının ve dış mekânla ilgili görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak nitel araştırma türlerinden olan durum (vaka) çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız bir anaokulunda aynı sınıfta devam eden 60-69 aylık 16 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış Dış Mekânda Oyun Davranışları Gözlem Formu ve Çocuk Görüşme Formu I kullanılmıştır. Çocukların dış mekândaki oyun davranışları dört hafta boyunca araştırmacı tarafından gözlem formuyla gözlemlenmiş ve video kaydına alınmıştır. Gözlem süreci sonrasında, çocukların okul bahçesiyle ilgili görüşleri bire bir görüşmeler yoluyla alınmış ve çocuklardan okul bahçesinde görmek istedikleri materyallerin resimlerini çizmeleri istenmiştir. İçerik analizi yoluyla elde edilen bulgulara göre, çocuklar okul bahçesinde en sık işlevsel oyun en az ise yapı inşa oyun türünde oyunlar oynarken; en sık yalnız en az ise işbirlikçi yapıda oynamıştır. Çocukların kendileri ve bulundukları ortamdaki fiziksel koşullar dış mekândaki oyun davranışlarını farklı şekillerde etkilemiştir. Okul bahçesi, çocuklara oyun ve oyuncakları çağrıştırmıştır. Okul bahçesinde en çok park bileşenleri ve oyun evinde oynamayı tercih ettiklerini ifade etmişlerdir. Çocuklar okul bahçesinde sabit park bileşenleri, spor, dramatik oyun, sanat ve eğlence alanları ve doğal varlıkların bulunduğu alanlar görmek istemektedir. Gözlemlenen oyun davranışları ve çocukların okul bahçesiyle ilgili görüşleri birbirini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the preschoolers' play behaviours in outdoor environment and their opinions regarding the outdoor environment. For this purpose, case study, one of the qualitative research types, was used. The study group of the research consists of 16 children aged 60-66 months, attending the same class in an independent kindergarten affiliated to the Sinop Provincial Directorate of National Education. In the study, semi-structured Outdoor Play Behaviours Observation Form and Child Interview Form I were used as data collection tool. Children's outdoor play behaviours have been observed by the researcher with an observation form for four weeks and were video-recorded. Following the observation process, the children's opinions regarding the playground were taken through one-to-one interviews and the children were asked to draw pictures of the materials that they wanted to see in the playground. According to the findings obtained through content analysis, while the children were playing mostly functional and the least constructive play in the playground; they played mostly solo and the least collaboratively. The children themselves and the physical conditions in their environment affected their outdoor play behaviours in different ways. The playground evokes the play and toys for children. They state that they mostly prefer park elements and playhouses in the playground. Children want to see fixed park elements, sports fields, dramatic playfield, art field, entertainment field and natural assets in the playground. Observed play behaviours and children's opinions regarding the playground support each other.