Açık bankacılık ve Türkiye uygulamaları
  1. Tez No: 701896
  2. Yazar: AYKUT OLCAY ÜLKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dijital alanda teknolojik gelişmeler sayesinde 2000'li yılların başından itibaren akıllı mobil cihazlar yaygınlaşmış, günlük yaşamın bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Bu cihazlar için hayatı kolaylaştıran uygulamaların talebi, rekabetçi büyük bir yazılım pazarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde bu pazarın ürünleri, sağlıktan, alışverişe, sosyal medyadan, finansa kadar birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran veya ona yön veren özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakın geçmişte insanları şube bağımlılığından kurtaran dijital bankacılık platform ve uygulamaları, insanlara, finansal özgürlük tanıyan gelişmeler olmuşlardır. Finansal alanda dijitalleşmeyle birlikte, bankacılık ürünleri farklılaşmaya ve kalıplarından çıkmaya başlamıştır. Geleneksel bankacılık hizmetlerini dijital ortamlardan sunmak özellikle genç nesiller için yeterli olmamış, farklı ve alternatif ürün ve hizmetler ile daha özgür bir finans dijitalleşmesi sonucunu doğurmuştur. Açık Bankacılık, yeni tip finansal dijitalleşmenin neden olduğu en önemli uygulamalardan biridir. Bankacılık işlemleri için sadece o banka kanallarından erişim zorunluluğunu ortadan kaldırması, bankacılığın demokratikleşmesi sonucunu doğurarak, birçok start-up için yaratıcı bir ekosistem oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışmada açık bankacılık konusunda dünya literatüründe ortaya konulan gelişmelere olumlu ve olumsuz yönleri ile yer verilmiş, dünya uygulamaları özetlenmiştir. Çalışmanın devamında Türkiye'de açık bankacılık mevzuat ve uygulamaları ortaya konarak güncel gelişmelere yer verilmiştir. Son olarak açık bankacılığın geleceğine ilişkin görüşlere yer verilmiş, bu görüşler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to technological developments in the digital field, smart mobile devices have become widespread since early 2000s and have started to become a part of daily life. The demand of applications for these devices that make life easier, has led to emerge of a large competitive software market. Today, the products of this market appear as features that facilitate or directs our lives in many areas from health, to shopping, social media to finance. In the recent past, digital banking platforms and applications which freed people from branch dependency, have been developments that give people financial freedom. With the digitalization in the financial field, banking products have started to differentiate and break out of their molds. Offering traditional banking services throgh digital media was not enough, esspecially for young generations, resulting in a freer digitalization of finance with different and alternative products and services. Open Banking is one of the most important practices, caused by new type financial digitalization. The elimination of the requirement to access only those banks channels for banking transactions has resulted in the democratization of banking and has created a creative ecosystem for many start-ups. In this study, developments on open banking, which are revealed in the world literature, are given with their positive and negative aspects, and world practices are summarized. In the continuation of the study, up-to-date developments are included by putting forward open banking legisation and practices in Turkey. Finally, views on the future of open banking were included and these views were analyzed.