Âşık Paşa'da ahlâk anlayışı
Âşik Paşa's view of morality
- Tez No: 701903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA PATTABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Âşık Paşa XIV. yüzyılda Arapsun'da doğmuştur. Yaşadığı dönemin şartları içinde Anadolu'nun buhranlı günlerinde sıkıntıları azaltabilmek için önemli roller üstlenen Âşık Paşa, halkın sosyal hayatına temas ederek onları hakikate yöneltme ve birlik içinde tutma gayesi gütmüştür. Bu nedenle tasavvufa dayalı ahlâk merkezli düşüncelerini açıklamak üzere Garib-nâme adlı eserini kaleme almıştır. Ahlâkla ilgili meseleler bir toplumun iyileşme ya da çökme nedenlerinin başında gelir. Âşık Paşa da eserinde Osmanlı'nın kuruluş dönemine tekabül eden süreçte topluma birlik şuurunu aşılamak ve insana insanlığını hatırlatmak için yapılması gerekenleri sade Türkçesiyle ve nazım türünde anlatmıştır. Onun ahlâki düşüncelerini analiz etmek bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Buna ilaveten onun mezkûr eseri ve günümüze intikal eden diğer küçük hacimli eserleri öncülüğünde dönemin ahlâk, bilgi ve tasavvuf anlayışına ışık tutmak da önem arzetmektedir. Bu minvalde Âşık Paşa'nın insan felsefesi ve toplum anlayışına dayanan düşünceleri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Âşık Pasha was born in Arapsun in the 16th century. Âşık Pasha, who took on important roles in order to reduce the troubles in the depressed days of Anatolia under the conditions of the period he lived in, aimed to direct the people to the truth and keep them in unity by contacting the social life of the people. For this reason, he wrote his work named Garib-nâme to explain his moral-centered thoughts based on mysticism. Moral issues are one of the main reasons for the recovery or collapse of a society. In his work, Âşık Pasha also explained in plain Turkish and in verse what needs to be done in order to instill a sense of unity in the society and to remind people of their humanity in the process corresponding to the founding period of the Ottoman Empire. Analyzing his moral thoughts is the main purpose of this thesis. In addition to this, it is also important to shed light on the moral, knowledge and mysticism of the period under the leadership of his aforementioned work and other small volumes that have survived to the present day. In this way, Âşık Pasha's thoughts based on human philosophy and social understanding will be tried to be explained.