The relationship between perceived discrimination, perceived family support, problem-solving skills and the mental health of Syrian refugee adolescents: A moderation analysis
Algılanan ayrımcılık, algılanan aile desteği, problem çözme becerileri ile Suriyeli mülteci ergenlerinin mental sağlığı arasındaki ilişki: Bir moderasyon analizi
- Tez No: 701904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada algılanan ayrımcılık, mental sağlık ve TSSB semptomları arasındaki ilişkide algılanan aile desteği ve problem çözme becerilerinin moderatör rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul'da ikamet eden 10-18 yaş arası 142 Suriyeli ergen mülteci araştırma bu çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma öncesinde ebeveynler tarafından ebeveyn onay formu ve katılımcılar tarafından araştırmaya katılım formu onaylanmıştır. Katılımcıların Türkçe yeterlik düzeylerini belirlemek için“Türkçe Yeterlilik Düzeyi Anketi”uygulanmıştır. Algılanan Ayrımcılık Ölçeği, Çocuklar İçin Sosyal Desteği Değerlendirme Ölçeğinin Aile Desteği alt ölçeği ve Problem Çözme Envanteri değerlendirilmiştir. Mental sağlık durumu ile ilişkili semptomları değerlendirmek için Genel Sağlık Anketi kullanılmıştır. TSSB semptomlarını belirlemek için Çocuk Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tepki İndeksi kullanılmıştır. İki değişkenli korelasyon analizi sonucuna göre, algılanan ayrımcılık ile hem TSSB semptomları hem de mental sağlık arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Algılanan aile desteği ile hem TSSB semptomları hem de mental sağlık arasında anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, problem çözme becerileri ile yalnızca mental sağlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Moderasyon analizi Hayes (2012) tarafından geliştirilen PROCESS Model 1 ile SPSS programı aracılığıyla yapılmıştır. Sonuçlara göre, algılanan ayrımcılık ve TSSB semptomları ile mental sağlık durumu arasındaki ilişkiye hem algılanan aile desteğinin hem de problem çözme becerilerinin moderatör etkisi anlamlı bulunamamıştır. Bununla birlikte, Genel Sağlık Ölçeğinin alt ölçeklerinin etkisi incelendiğinde, algılanan aile desteğinin algılanan grup ayrımcılığı ile depresyon belirtileri arasındaki ilişkiye moderator etkisi anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, algılanan ayrımcılık ile sosyal işlev bozukluğu arasındaki ilişkiye problem çözme güveninin moderator etkisi anlamlı bulunmuştur. Bulgularımız, Suriyeli mülteci ergenlerin göç sonrası dönemde sosyal düzeyde çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını göstermektedir. Ayrıca, toplum temelli bir faktör olarak algılanan aile desteği ve bireysel bir faktör olarak problem çözme becerilerinin, algılanan ayrımcılıkla ilişkili olumsuz sağlık sonuçlarını hafifletmede kısmi bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, önceki çalışmalar ışığında derinlemesine değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the moderator roles of perceived family support and problem-solving skills in the relationship between perceived discrimination, mental health and PTSD symptoms. 142 Syrian adolescent refugees between the ages of 10-18 residing in Istanbul were included in the current study. Before the research, parents approved the parental consent form and participants approved the research participation form.“Türkçe Yeterlilik Düzeyi Anketi”(Turkish Proficiency Level Questionnaire) was applied to determine the Turkish proficiency levels of the participants. The Perceived Discrimination Scale, the Family Support subscale of the Social Support Appraisals Scale for Children, The Problem-solving Inventory was used. The General Health Questionnaire was used to evaluate the symptoms associated with participants' mental health. The Child Posttraumatic Stress Disorder Reaction Index was used to determine PTSD symptoms. According to the result of bivariate correlation analysis, significant positive relationships were found between perceived discrimination and both PTSD symptoms and mental health. Significant negative relationships was found between perceived family support and both PTSD symptoms and mental health. A significant negative relationship was found between problem-solving skills and mental health. Moderation analysis was performed with PROCESS Model 1 developed by Hayes (2012) using the SPSS program. The analysis did not show any moderation by perceived family support or problem solving skills on the relationship between perceived discrimination and PTSD symptoms. There was no moderation effect of these variables on the relationship between perceived discrimination and mental health, either. However, when considering the effect of the subscales of General Health Questionnaire, the moderator effect of perceived family support on the relationship between perceived group discrimination, which is the subscale of the Perceived Discrimination Scale, and depression symptoms was found to be significant. Moreover, the moderator effect of problem-solving confidence, which is the subscale of The Problem-solving Inventory, on the relationship between perceived discrimination and social dysfunction was found to be significant. Our findings show that Syrian refugee adolescents face various difficulties at the social level in the post-migration period. Besides, perceived family support as a familial factor and problem-solving skills as an individual factor are partially sufficient to mitigate the negative mental health outcomes associated with perceived discrimination. The results are evaluated and discussed in light of previous studies.