Küreselleşmenin çevresel bozulma üzerindeki etkileri: NIC ülkeleri üzerine inceleme
The effects of globalization on environmental destruction: A study on NIC countries
  1. Tez No: 701916
  2. Yazar: DERYA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son dönemlerde oldukça gündemde olan çevre sorunları her geçen gün canlı yaşamı üzerinde tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Özellikle dünya ülkelerinin küreselleşme akımına entegre olmaları ile beraber küreselleşmenin çevresel bozulma üzerine etkisi de inceleme konusu olmaya başlamıştır. Küreselleşmenin çevresel bozulma üzerine etkisinin, küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerine olumlu etkisinden ötürü yakın bir zaman dilimine kadar göz ardı edildiği bilinmektedir. Fakat son yıllarda tüm dünya genelindeki çevresel kalitenin azalması ve çevresel bozulmanın artması, küreselleşmenin çevresel bozulma üzerine olan etkilerini tartışma konusu haline getirmiştir. Küreselleşmenin çevresel bozulma üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılan çalışmada Yeni Sanayileşen Ülkeler'e (NIC Ülkeleri) ait 1970-2016 yılları arası dönemini kapsayan veriler kullanılarak değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki araştırılmış, panel eşbütünleşme analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çevresel bozulma göstergesi olarak karbon emisyonu (kişi başına metrik ton), küreselleşme göstergesi olarak ise İsviçre Ekonomi Enstitüsü tarafından yayınlanan KOF Küreselleşme Endeksi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında sırasıyla birimler arası korelasyon, birim kök ve homojenlik sınamaları yapılmıştır. Bu sınamalar yapıldıktan sonra Westerlund panel eşbütünleşme testi gerçekleştirilmiş ve değişkenler arasında uzun dönemli ilişkiye rastlanmıştır. Sonrasında panel eşbütünleşme modeli panel ve birim bazında tahmin edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar, NIC Ülkeleri'nde küreselleşmenin çevresel bozulmayı arttırdığı yönündedir. Değişkenler arasında nedensellik ilişkisinin de araştırıldığı çalışmada değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have been on the agenda recently, continue to threaten the life of living things day by day. In particular, with the integration of the world's countries into the globalization trend, the effect of globalization on environmental degradation has started to be the subject of investigation. It is known that the effect of globalization on environmental degradation has been ignored until recently due to the positive effect of globalization on economic growth. However, in recent years, the decrease in environmental degradation all over the World have made the effects of globalization on environmental degradation a matter of discussion. In the study conducted to investigate the effect of globalization on environmental degradation, the long-term relationship between the variables was investigated by using the data covering the period between 1970 and 2016 belonging to the Newly Industrialized Countries (NIC Countries), and panel cointegration analysis was carried out. In the study, carbon emission (metric tons per capita) was used as an indicator of environmental degradation, and KOF Globalization Index published by the Swiss Economic Institute was used as an indicator of globalization. Within the scope of the study, cross-sectional dependence, unit root and homogeneity tests were carried out, respectively. After these tests were done, the Westerlund panel cointegration test was performed and a long-term relationship was found between the variables. Afterwards, the panel cointegration model was estimated on the basis of panel and unit. The conclusions reached are that globalization increases environmental degradation in NIC Countries. In the study, which also investigated the causality relationship between the variables, a bidirectional causality relationship was found between the variables.