An empirical analysis of green technology diffusion and climate change adaptation on green growth
Yeşil teknoloji yayılımı ve iklim değişimi adaptasyonunun yeşil büyüme üzerine ampirik bir analizi
- Tez No: 802504
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÜÇDOĞRUK GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Yeşil büyüme, ekonomik kalkınmayı ve teknolojik gelişmeyi teşvik ederken aynı zamanda olumsuz çevresel etkileri ve iklimsel riskleri azaltan ve doğal kaynak yönetimini iyileştiren ekonomik bir yaklaşımdır. Ekonomik performans, sosyal koşullar, teknoloji, çevre ve iklim arasındaki bağlantı üzerine teorik ve ampirik çalışmalar yapılmış olsa da, literatürde bu faktörlerin nasıl etkileşime girdiği ve yeşil büyüme sürecini nasıl etkilediği konusunda hala bir boşluk bulunmaktadır. Bu tez, Yeşil Solow modeli ışığında geliştirilen ampirik modelleri analiz ederek literatürdeki boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Bu modeller temel olarak ekonomik performansın, çevresel teknolojilerin, iklimsel etkilerin ve diğer önemli değişkenlerin yeşil büyümenin ilerlemesi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ampirik analizimizin ilk bölümünde, yeşil teknoloji yayılmasının belirleyicilerini, hükümet, sosyal, çevresel ve teknolojik göstergelerle birlikte incelemekteyiz. İkinci bölümde ise, ekonomik performansın, çevre teknolojilerinin yaygınlaşmasının, iklimsel etkilerin, küreselleşmenin, kurumsal ve çevresel değişkenlerin yeşil büyüme sürecindeki rolünü araştırmayı amaçlıyoruz. Bulgularımız, toplumdaki eşitsizliğin olumsuz bir etkiye sahip olurken, ekonomik performansın ve diğer göstergelerin çevre teknolojilerinin ve ürünlerinin yaygınlaşmasında önemli bir katkısı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bulgularımız, ülkelerin ekonomik başarısının, hükümet ve çevresel faaliyetlerinin yeşil büyümenin ilerlemesinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmaktadır. Bulgular aynı zamanda iklim değişikliğine uyum ve karbon emisyonları arasındaki etkileşimin yeşil büyüme üzerindeki olumsuz etkisini de göstermektedir. Bu bulgu ödünleşimlere, maliyetlere, belirsizliklere ve politika çatışmalarına atfedilebilir. İklim değişikliğine uyum önlemleri genellikle kaynakları karbon emisyonlarını azaltma çabalarından uzaklaştırarak sürdürülebilirliğin uygulanmasını sınırlamaktadır. İklimsel uyum önlemleriyle ilişkili maliyetler ve kısıtlamalar, yeşil teknolojilere ve yeniliklere yatırım yapılmasını engelleyebilmektedir. Ayrıca, bazı uyum önlemleri dolaylı olarak artan karbon emisyonlarına katkıda bulunabilir. Ampirik analizler, daha yüksek ekonomik performansa sahip olmanın, çevre teknolojilerine daha fazla yatırım yapmanın ve bunların ülkelere yayılmasının ve iklim koşullarına daha fazla uyum sağlamanın daha iyi yeşil büyüme performansı ile sonuçlandığını da göstermektedir. Öte yandan, daha temiz ve daha verimli enerji kaynaklarının benimsenmesi, enerji tasarrufu önlemlerinin uygulanması, sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin teşvik edilmesi ve çevre dostu üretim ve tüketim modellerinin teşvik edilmesi için karbon emisyon seviyelerinin kontrol edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Bu tür önlemler yalnızca çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda inovasyonu teşvik eder, yeşil işler yaratır, kaynak verimliliğini artırır ve genel ekonomik performansı iyileştirir. Buna paralel olarak, ekonomik performans ile yeşil büyüme arasındaki ilişkinin çok yönlü olduğunu belirtmek önemlidir. Yeşil büyüme, çevresel zorlukları ele alıp sürdürülebilirliği teşvik ederken, aynı zamanda ekonomik refah sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir yaklaşımı sunmaktadır. Bu durum, ekonomik performansın çevresel bozulma pahasına değil, sürdürülebilir uygulamalarla uyum içinde sürdürülmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Green growth is an economic approach that promotes economic development and technological development while also reducing negative environmental impacts, and climatic risks, and improving natural resource management. While theoretical and empirical studies have been done on the link between economic performance, social conditions, technology, the environment, and climate, there is still a gap in the literature evaluates that how these factors interact and affect the process of green growth. This thesis attempts to fill the gap in the literature by analyzing empirical models developed in the light of the Green Solow model. These models mainly examine the impacts of economic performance, environmental technologies, climatic effects and other key variables of interest in the progress of green growth. In the first section of empirical analysis, we examine the determinants of green technology diffusion with the governmental, social, environmental, and technological indicators. In the second section, we aim to investigate the role of economic performance, the spreading of environmental technologies, climatic effects, globalization, and institutional and environmental variables on the green growth process. Our findings show that inequality in society has a detrimental effect, while economic performance and other indicators have a significant contribution to the spreading of environmental technologies and products. Moreover, we found that the economic success, governmental and environmental activities of countries have a substantial impact on the advancement of green growth. The findings also show the negative impact of the interaction between climate change adaptation and carbon emissions on green growth. This finding can be attributed to trade-offs, costs, uncertainties, and policy conflicts. Climate change adaptation measures often divert resources from carbon emissions reduction efforts, limiting the implementation of sustainability. The costs and constraints associated with climatic adaptation measures can hinder investment in green technologies and innovations. Moreover, some adaptation measures may indirectly contribute to increased carbon emissions. Our empirical analyses also show that having higher economic performance, higher investments in environmental technologies and their spreading across countries, and higher adaptation to climatic conditions results in better green growth performance. On the other hand, controlling carbon emission levels is crucial for adopting cleaner and more efficient energy sources, implementing energy-saving measures, promoting sustainable transportation systems, and encouraging eco-friendly production and consumption patterns. Such measures not only contribute to environmental sustainability but also drive innovation, create green jobs, enhance resource efficiency, and improve overall economic performance. Concordantly, it is important to note that the relationship between economic performance and green growth is multifaceted. Green growth represents a comprehensive approach that aims to achieve economic prosperity while simultaneously addressing environmental challenges and promoting sustainability. This emphasizes that economic performance should not be pursued at the expense of environmental degradation, but rather be in harmony with sustainable practices.