Comparison of using k-means and fuzzy c-means by classifying countries
Ülke sınıflandırılması ile k-ortalamalar ve bulanık c-ortalamaların karşılaştırılması
  1. Tez No: 701925
  2. Yazar: TALAAT AL RAHHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK RENÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kümeleme analizi, birbirine benzer karar birimlerinin bir arada toplanması veya farklı özellikteki karar birimlerinin tespit edilmesinde kullanılan bir tekniktir. Bu çalışmada, kümeleme analizi tekniklerinden K-Ortalamalar ve Bulanık K-Ortalamalar yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, 189 ülke 2013 ve 2018 yılları arası makroekonomik verilere göre kümelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada ülkeler; eğitim eşitsizliği, gelir eşitsizliği, kişi başı düşen GSYH, yaşam beklentisi, işsizlik oranı, doğrudan yabancı yatırım, okula gitme süresi, ithalat ve ihracatın GSYH'ye oranı değişkenlerine göre kümelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, klasik K-ortalamalar tekniğinin bütün yıllar için daha başarılı sonuçlar ürettiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clustering technique can be used in order to clasify countries for decreasing the complexity and descovering the relationships among countries. Instead of examining each country level indicators seperately, clustering gives the availability of specifying which countries are similar and find the connections between variables that present the cluster membership. 189 countries are examined using defferent variables. The data cover the years 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018. In this paper, to be defined the types of clustering and understand the way they work and when to apply each of them and to focus on two specific methods (K-means & FCM) The data is analyzed by using fuzzy c means clustering and k-means clustering techniques. These two techniques are also compared in terms of eligible performance criteria. By doing so, it is aimed at providing efficient information to understand the way how both methods do work and to understand that each clustering method can be used only on specific type of data.