Impact of strategic management on competitive advantage: A research of scale small business in Mogadishu Somalia
Stratejik yönetimin rekabet avantajına etkisi: Mogadişu Somali'deki küçük ölçekli işletmeler üzerine bir araştırma
- Tez No: 701953
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç - Çalışmanın temel amacı, Stratejik Yönetimin Rekabet Avantajı Üzerindeki etkisini araştırmaktır: Mogadişu Somali'de Ölçekli Küçük İşletme Araştırması. Bu çalışmada, araştırma stratejisi betimsel ve nicel bir yaklaşımdır. Metdooloji - Araştırma verileri bir anket aracılığıyla toplandı. Örneklem, Somali'deki 200 çalışan ve yöneticiden oluşmaktadır. Veriler SPSS-19 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Faktör analizi değişkenlerin orijinal boyutlarını belirleyecek, korelasyon analizi değişkenler ve boyutlar arasındaki ilişkileri bulacak, regresyon analizi elde edilen boyutlar arasındaki etkileri belirleyecektir. Bulgular – Sonuçlar, stratejik yönetim ile rekabet avantajı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir ve sonuçlar, stratejik yönetim uygulamalarının sadece organizasyonun değişimde proaktif olmasına değil, aynı zamanda olumlu değişiklikler başlatmasına da izin verdiğini ortaya koymuştur. Rekabet Avantajı ve Sürdürülebilir Performans İş performansı için vazgeçilmez bir araç olduğundan, kuruluşların stratejik yönetim uygulamalarını sürekli olarak yönetmeleri, sürdürmeleri ve iyileştirmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Purpose- The main study purpose is to determine the effect of strategic management on competitive advantage: A Research of Scale Small Business in Mogadishu Somalia. In this study, the research strategy was the descriptive and quantitative approach. Methodology- Research data were collected via a questionnaire. The sampling includes 200 employees and managers in Somalia. Data were analyzed using SPSS-19 software. The factor analysis will determine the original dimensions of variables; the correlation analysis will find the relations among variables and measurements. The regression analysis will evaluate the effects between the obtained dimensions. Findings- The results show there is a positive relationship between strategic management and competitive advantage. The results revealed that the strategic management practices allow the organization to be proactive in change and initiate positive changes. Competitive Advantage and Sustainable Performance It is recommended that organizations continually manage, maintain, and improve strategic management practices as this is an indispensable tool for business performance.