İş sürekliliği yönetim sisteminin işletmelerin stratejik çevikliğine etkisi: Kardemir A.Ş. üzerinde yapılan bir araştırma
Impact of business continuity management system on strategic agility of enterprises: Research on Kardemir A.Ş.
- Tez No: 718190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz rekabet koşulları ve sürekli değişimler, işletmelerin yaşam seyri için büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin varlıklarını uzun vadede sürdürebilmesi, bu rekabet koşullarına ve değişimlere uyum sağlamaları ile gerçekleşmektedir. Bütün organizasyonlar kesintiye uğramadan faaliyetlerine devam edebilmeyi amaçlamaktadır. İş sürekliliği yönetimi, işletmelerin varlığını etkileyen iş kesintileri veya işin durmasına sebep olabilecek risklere karşı hazırlıklı olmayı ve olaylara daha önceden planlanan şekilde cevap vermeyi tanımlamaktadır. Bu bağlamda iş sürekliliği, kritik iş süreçlerinin saptanmasını, kriz durumunun kolaylıkla atlatılmasını ve organizasyonların çalışır hale getirilmesini hedefleyen bir yönetim sistemidir. Yalnızca sürekliliğin sağlanması yeterli olmamakla birlikte rekabet avantajı ve maksimum performans için çevikliğe de ihtiyaç duyulmaktadır. Organizasyonların hız ve esneklik ile stratejik çevikliğe sahip olması iş ortamında ciddi başarılar elde etmesini mümkün kılmaktadır. Stratejik duyarlılık, lider birliği ve kaynak akışkanlığı içeren stratejik çeviklik, iş sürekliliği ile birlikte işletmelere dinamik, etkin ve verimli bir faaliyet gösterme imkânı sunmaktadır. Bu araştırmada iş sürekliliği yönetim sisteminin işlemelerin stratejik çevikliğine etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın evrenini, 2019 yılında ISO tarafından bildirilen Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu oluşturmuştur. Belirlenen evrenden, onu temsil edebilmek için Kardemir A.Ş. örneklem olarak seçilmiştir. Nitel araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi uygulanmıştır. Bulgular kuruluşta iş sürekliliği yönetim sisteminin uygulandığını, acil durum eylem planları ile iş kesintisi durumunda devamlılığın sağlanması için sistemin kullanıldığını, stratejik çevikliğin sağlandığını ve hız, esneklik, değişime uyum sağlama gibi noktalarda etkili olunduğunu ortaya koymaktadır. İş Sürekliliği Yönetim Sisteminin firmaya duyulan güvenin, iş kesintisi kayıplarından doğan mali giderlerin azaltılması, müşteri memnuniyeti, kurumsal kimliğin korunması, performansın artması gibi pozitif sonuçlar elde edildiğini belirtmektedir. Kuruluşun çevikliğine destek olduğu ve stratejik çeviklik noktasında da pozitif etki sağladığı saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's competitive conditions and constant changes are of great importance for the life course of businesses. The long-term survival of businesses is possible by adapting to these competitive conditions and changes. All organizations aim to continue their activities without interruption. Business continuity management defines being prepared for business interruptions or risks that may cause business interruption affecting the existence of businesses and responding to events in a previously planned manner. In this context, business continuity is a management system that aims to identify critical business processes, overcome the crisis situation easily, and make organizations work. While it is not enough to ensure continuity only, agility is also needed for competitive advantage and maximum performance. Organizations' speed, flexibility and strategic agility make it possible to achieve serious success in the business environment. Strategic agility, which includes strategic sensitivity, leadership unity and resource fluidity, provides businesses with the opportunity to operate dynamically, effectively and efficiently, together with business continuity. This study examined whether the business continuity management system has an impact on strategic agility of operations. The universe of the study was the largest 500 industrial companies in Turkey reported by ISO in 2019. From the specified universe, to be able to represent it, Kardemir A.Ş. selected as an example. The semi-structured interview method has been implemented as a qualitative research method. The findings suggest that the organization is implementing the business continuity management system, using the system to ensure continued continuity in the event of emergency action plans and business interruption, providing strategic agility, and being effective at points such as speed, flexibility, adaptation to change. The business continuity management system states that positive results have been achieved, such as the confidence in the company, the reduction of financial costs due to loss of business downtime, customer satisfaction, protection of corporate identity, increased performance. It is determined to support the organization's agility and have a positive impact on strategic agility.