Türk ceza hukukunda nedensellik bağlantısı
Causality connection in Turkish criminal law
  1. Tez No: 701958
  2. Yazar: TANSU AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ceza yargılaması, suç işlemiş bireyler üzerindeki baskıyı ve otoriteyi en fazla hissettiren alandır. Şüphesiz bu nedenle hataya en az müsait olan alandır. Kişinin cezai sorumluluğunun kabul edilebilmesi ve cezalandırılabilmesi için, meydana gelmiş olan zararlı neticenin kişinin gerçekleştirdiği eyleminin neticesi olması gerekmektedir. Eylem ile netice arasında bir ilişki bulunması gerekmektedir ve bu ilişkiye nedensellik bağlantısı adı verilmektedir. Çalışmanın konusu olarak ele alınmış olan nedensellik bağlantısı içerisinde birçok teori barındıran geniş bir konudur. Nedensellik bağlantısı hususu, çalışma kapsamında imkan olduğu kadar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal justice is the area that makes the most of the pressure and authority on society. Undoubtedly, therefore, it is the area that is least suitable for error. In order for the person to be accepted and punished for having criminal responsibility, the harmful result must be the result of the action taken by the person. There should be a relationship between action and result and this relationship is called causality connection. It is a broad subject that contains many theories within the causality connection that is considered as the subject of the study. Causality connection has been tried to be explained as much as possible within the scope of the study.