Yeme bozukluğu görülen 7-12 yaş aralığındaki çocuklarda anne tutumunun yeme davranışına etkisi
The effect of maternal attitude on eating behavior in children between 7-12 years with eating disorders
  1. Tez No: 701959
  2. Yazar: ESMA NUR LAFÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ; anne tutum ve davranışlarının yeme davranışı bağlamında, 7-12 yaş çocuklarının yeme davranışlarına etkisini ve bu sorunlara katkısını incelemektir. Çalışmanın bu bölümünde, araştırmanın temel amacına uygun yanıtı araştırma sorularıyla pararel analizlerden elde edilen bulgular ile toplanan verilerle tartışmaktır. Tartışma yapılarak sonuca bağlanmış ve ardından bazı önerilere yer verilmiştir. Araştırmada Aile Değerlendirme Ölçeği ve Çocuklara Uygulanan Yeme Davranış Anketi kullanılmıştır. Yeme bozukluğu görülen 7-12 yaş aralığındaki çocukların anneleri Aile Değerlendirme Ölçeğini, yeme bozukluğu görülen 7-12 yaş aralığındaki çocuklar ise Çocuklara Uygulanan Yeme Davranışı Anketi ile araştırmaya katkı göstermişlerdir. Anket sürecine Amasya İlinden olmak üzere toplam 266 anne ve 266 çocuk katılmıştır.Veriler SPSS 25 programında değerlendirilmiştir.Pearson Korelasyon Analizi ile Çocuğa Uygulanan Yeme Davranışı Anketi ile Aile Değerlendirme Ölçeği arasındaki ilişkisi araştırılmıştır. Spearman Korelasyon Analizi Çocuklara Uygulanan Yeme Davranışı Anketi, Aile Değerlendirme Ölçeği ile sıralı kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Aile Değerlendirme Ölçeğinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yordayıcılık analizlerinde kullanılmıştır. Tüm analizler uygulanırken esas alınan güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir Bulgular doğrultusunda yeme bozukluğu görülen 7-12 yaş aralığındaki çocuklarda anne tutumunun yeme davranışına hem olumlu hem de olumsuz etkisi olduğu; bu etkinin annenin yaşı, çocuğun yaşı, annenin aylık geliri, annenin öğrenim düzeyi, çocuk sayısı, evde sözü geçen kişi, çalışma durumu ve eşiyle beraber yaşama durumuna göre olumlu ve olumsuz şekilde değiştiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; The aim of this study is to examine the effects of maternal attitudes and behaviors on the eating behaviors of 7-12 year old children in the context of eating behavior and their contribution to these problems. In this part of the study, the answer to the main purpose of the study is to discuss the research questions with the findings obtained from the parallel analyzes and the data collected. It was concluded by discussion and then some suggestions were given. Family Evaluation Scale and Eating Behavior Questionnaire Applied to Children were used in the study. Mothers of children aged 7-12 with eating disorders contributed to the research with the Family Evaluation Scale, and children between the ages of 7-12 with eating disorders contributed to the research with the Eating Behavior Questionnaire for Children. A total of 266 mothers and 266 children, from Amasya Province, participated in the survey process. The data were evaluated in the SPSS 25 program. The relationship between Pearson Correlation Analysis and the Eating Behavior Questionnaire Applied to the Child and the Family Evaluation Scale was investigated. Spearman Correlation Analysis The relationships between the Eating Behavior Questionnaire administered to Children, the Family Evaluation Scale and the ordinal categorical variables were examined. Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to evaluate whether the Family Rating Scale differed according to demographic variables. Multiple Linear Regression Analysis was used in predictive analysis. Confidence interval was determined as 95% while all analyzes were applied. It is possible to say that this effect varies positively and negatively according to the age of the mother, the age of the child, the monthly income of the mother, the education level of the mother, the number of children, the person in charge at home, the working status and the status of living with her spouse.