Investigating the impact of mobile telecom service characteristics on consumer satisfaction in Uganda
Mobil telekom hizmet özelliklerinin Uganda'da tüketici memnuniyeti üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 701961
  2. Yazar: FAWZ MANYAGA
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Servqual literatürü, yürütülmesi gereken bağlamsal bir çalışmaya ihtiyaç duyulana kadar akademisyenlerin arasında yer aldı. Bağlamsal bir araştırmaya duyulan ihtiyaç, akademi alanındaki çeşitli çalışmalar tarafından ele alınmayan ülkeye özgü fenomenleri ele almaktır. Telekom şirketleri, insanların farklı coğrafi konumlarda bile iletişim kurmasını sağlayan uzun zamandır varlığını sürdürmektedir. Bununla birlikte, bazı nedenlerden dolayı bu sektördeki gelişimde ve abonelik sayılarında büyük bir dalgalanma olmuştur. Bu çalışmanın Uganda bağlamına yönelik olduğu düşünüldüğünde, ülkeye giren ve çıkan birçok telekom şirketi olduğu açıktır. Müşteri memnuniyeti, bu şirketleri duvara asan olasılıklardan biridir ve birçok kişiyi ya gelişmeye ya da daha doğrusu bir çıkışa hazırlanmaya zorlar. Bu tür nedenlerden dolayı, bu çalışmanın amacı, tüketici satın alma davranışına ilişkin mevcut uygulamaları ve araştırmaları analiz etmek ve Uganda'daki mobil telekom hizmetleri müşterilerinin Servqual modelini bir değerlendirme aracı olarak kullanarak memnun olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Çalışma, Uganda'dan 511 katılımcıdan oluşan bir örneklemle nicel anket kullandı. Bu çalışmanın verileri çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve SPSS sürüm 21 ile analiz edilmiştir. Veriler daha sonra modeli test etmek için regresyon modelleme tekniği kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir. Analizden elde edilen sonuçlar, Servqual modelinin Uganda kenti bağlamında müşteri memnuniyetini olumlu etkilediğini göstermektedir. Çalışma aynı zamanda güvenilirlik, duyarlılık ve empatinin Uganda kentinde yaşayanlar tarafından üst sıralarda yer aldığını öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
The Servqual literature has been afloat in academics not until when there was need for a contextual study to be carried out. The need for a contextual study is to address country specific phenomenon's that have not been addressed by various studies in academia. Telecom companies have been in existence for a long-time enabling people to communicate even within different geographical locations. However, there has been a wide swing in the development and within subscription numbers in this sector because of some reasons. Given that this study is driven towards the context of Uganda, it is evident that there have been many telecom companies entering and leaving the country. Customer satisfaction is one of the odds that have placed these companies on the wall forcing many to either improve or rather prepare for an exit. For such reasons, the objective of this study is to analyse current practices and research regarding consumer buying behaviour, and to find out whether customers of mobile telecom services in Uganda are satisfied using Servqual model as an assessment tool. The study used quantitative survey with a sample of 511 respondents from Uganda. Data of this study was collected using an online survey method and analysed with SPSS version 21. Data was then empirically tested using regression modelling technique to test the model. The results from the analysis suggest that Servqual model positively influences customer satisfaction within the context of urban Uganda. The study also suggests that reliability, responsiveness, and empathy are highly ranked by those living in urban Uganda.