Uluslararası güvenlik bağlamında Türkiye'de göç sorunu: Suriyeli sığınmacı krizi
Migration problem in turkey within the scope of international security: Syrian refugee crisis
- Tez No: 701960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası ilişkilerde güvenlik algısını değiştirerek uluslararası güvenliği etkileyen önemli olgulardan birisi göçtür. Türkiye uluslararası göç açısından transit bir ülke olmakla beraber, Suriyeli mülteci krizinde ise temel geçiş ülkesi konumundadır. Bu tez kapsamında, uluslararası güvenlik bağlamında Türkiye'de göç sorunu Suriyeli sığınmacı krizi örneği üzerinden incelenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) açısından Suriyeli mülteci krizinin etkileri araştırılmış ve krizi çözmek üzere AB ile Türkiye arasındaki mutabakat incelenmiştir. Konu ayrıca güvenlik boyutuyla değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında gerekli verileri sağlamak için literatür taraması yapılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Suriyeli mülteci sorununun Türkiye bakımından bir uluslararası güvenlik problemi şeklinde ele alınması çalışmanın önemini artırmaktadır. Zira literatürdeki çalışmalar daha ziyade göç politikası, krizin ekonomiye etkileri gibi konular üzerinedir. Suriyeli mülteci sorununun bir uluslararası güvenlik meselesine dönüşmesi sonucunda AB ile Türkiye arasında 2016 yılında Geri Kabul Anlaşması (GKA) imzalanmıştır. Türkiye bu anlaşma sayesinde mali destek sağlamayı ve vize serbestisi elde etmeyi beklemiştir. AB ise anlaşma sayesinde düzensiz göçleri önleme arzusunda olmuştur. Ancak Türkiye bu anlaşmadan henüz beklediği faydaları sağlayamamıştır. Günümüzde geçici koruma altında şartlı mülteci statüsünde Suriye vatandaşları halen Türkiye'deki varlıklarını devam ettirmektedir. Türkiye ile AB arasında yapılan GKA anlaşması ve alınan tedbirlerle son dönemlerde Suriyeli sığınmacılardan kaynaklı bir terör eylemi Türkiye'de ve AB topraklarında görülmese de, Suriye'de iç savaş sürdüğü için güvenlik tehdidinin halen devam ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the facts affecting international security via changing security perception in international relations is migration. Turkey is a transit country on international migration path and is the main transition country in the Syrian refugee crisis. In the scope of this thesis, migration issue in Turkey is examined within the scope of international security with the example of Syrian refugee crisis. In this regard, the effects of Syrian refugee crisis are investigated in terms of Turkey and European Union (EU), and the agreement between the EU and Turkey to solve the crisis is analysed. Moreover, the topic is evaluated with its security dimension. Literature review was made to get the required data within the scope of the study. Thus, qualitative research method was used in the study. Examining Syrian refugee crisis as an international security issue in terms of Turkey increases the importance of the study, because the studies in the literature were made mostly on topics such as migration policy and economic effects of the crisis. After Syrian refugee crisis transformed into an international security issue, Readmission Agreement was signed between the EU and Turkey in 2016. Turkey has expected to get financial support and acquire visa liberalisation via this agreement. On the other hand, the EU has expected to prevent irregular migrations via the Readmission Agreement. However, Turkey has not gain expected benefits from this agreement yet. Today Syrian citizens maintain their existence in Turkey under conditional refugee status with temporary protection. Even if there is no terrorist attack resulted from Syrian refugees recently in Turkey and the EU territories due to the Readmission Agreement between Turkey and the EU and taken measures, it can be claimed that the security threat continues due to the ongoing civil war in Syria.