S.B. Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Allerji Polikliniği'ne başvuran atopik çocuklarda ortalama trombosit hacmi ve diğer kan sayımı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of average thrombocyte volume and other blood count parameters in atopic children applied to Child Allergy Clinic in Medeni̇yet University Goztepe Training and Research Hospital
- Tez No: 701970
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışma, atopik hastalıklardan en sık görülen astımda MPV ile diğer tam kan sayım parametrelerinin ilişkisi olup olmadığını araştırmak için planlanmıştır. Materyal ve Metod: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nin Çocuk Allerji Polikliniği'ne Ekim 2012 - Ocak 2013 ayları arasında başvuran, dosyalarında prick deri testi ve/veya total IgE ve/veya allerjen spesifik Ig E düzeylerine bakılmış, bu testlerden en az birinin pozitifliği ile doktor tarafından konulmuş olan atopi tanısı desteklenmiş, astım dışında kronik bir hastalığı bulunmayan, 2-18 yaş grubu içindeki 337 çocuk hasta incelenmiş ve yaş ile cinsiyet uyumlu sağlam çocuklardan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada deri prick test, total Ig E ve allerjen spesifik Ig E testlerinden birininin pozitifliği atopi olarak tanımlandı. Çalışmaya alınan hastaların dosya kayıtları incelenerek ortalama trombosit hacmi ve diğer tam kan sayım parametreleri kaydedilip kontrol grubundaki hasta sonuçları ile karşılaştırılarak istatistiki değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda astım tanılı hastalarda hemoglobin değerlerinin kontrol grubu olguların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p:0,043; p0,05). Çalışma grubunda lökosit değerleri kontrol grubundan yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Trombosit sayıları açısından çalışma grubu ve kontrol grubu karşılaştırılmış ve çalışma grubunda trombosit sayıları kontrol grubununa göre artmış bulunmuş ancak, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). MPV değerlerine bakıldığında, kız ve erkek olguların MPV değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p:0,059; p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to research whether allergic diseases are related to MPV and complete blood count parameters. Material and Method: In this retrospective study at Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Department of Pediatric Allergy Clinic we examined 337 pediatric patients whose results of skin prick test and/or total IgE and/or allergen spesific IgE recorded previosly and the diagnose of atopy supported with pozitivity of at least one of these tests, has no chronic illness other than asthma, aged 2 to 18 years and admitted on October 2012 - January 2013 and compared with the healty sex and age matched control group. In this study atopy is termed as positivity of the skin prick test and/or total IgE and/or allergen spesific IgE. The recorded results of the patients with asthma including mean platelet volume and other complete blood count parameters are comppared with healty group, then the results evaluated statistically. Results: In the study the hemoglobin level of the astmatic group is statistically higher than the control group (p:0,043; p0,05). The white blood cell count in the study group is higher than the control group but not statistically important (p>0,05). Thrombosit count in the study group is higher than the control group but not statistically important (p>0,05). The MPV vaules show no difference in between female and male groups (p:0,059; p>0,05).