The effects of hypoxia on expression of stem cell markers in H1944 lung cancer cell line
H1944 akciğer kanseri hücre hattında hipoksinin kök hücre belirteç genleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 640450
  2. Yazar: MUTHANNA SHAKIR MAHMOOD AL-SHAMARI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. EMİNE KANDEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hipoksi, birçok kanser türünde zayıf prognoza ilişkili karsinomların patogenezinin kritik bir sürecidir. Birçok çalışmada, hipoksinin nedenlerini ve etkilerini anlama girişimi, HIF'nin (hipoksiye neden olabilen faktör) hipoksik koşul altında DNA'ya bağlandığını ve bu da glikolitik enzimler ve anjiyojenik büyüme faktörleri dahil olmak üzere bir dizi hedef geni arttırdığını bildirmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda söz konusu çalışmada, hipoksik koşullar altında H1944 hücre hattında kök hücre belirteçlerinin ekspresyonları analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda H1944'te HIF-lα'nın artışına bağlı olarak KLF4, SOX2, NANOG, c-Myc kök hücre belirteçlerinin ekspresyon seviyeleri mRNA düzeyinde analiz edilmiştir. Hipoksik koşullar altında kök hücre belirteçlerinin ekspresyon seviyelerinde artış olduğu gözlenmiştir. Bu veriler, H1944 hücre hattında kök hücre belirteçlerinin ifade düzeyleri üzerine hipoksinin önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hypoxia is a critical component of the pathogenesis of carcinomas, linked to poor prognosis in many types of cancer. In many studies, the attempt to understand the causes and effects of hypoxia has been reported that HIF (hypoxia- inducible factor) binds to DNA under hypoxic condition, increases a range of target genes, including glycolytic enzymes, and angiogenic growth factors. Based on the data they collected, the study hypothesized that the hypoxia factor might also promote stem cell markers in the H1944 lung cancer cell line while testing this hypothesis, stem cell marker expression established in the H1944 cell line under hypoxic conditions. Following confirmation of HIF-1α factor upregulation in H1944, mRNA expressions levels for stem cell markers, including KLF4, SOX2, NANOG, c-Myc, were examined. The observation was an upregulation in the expression level of the mRNA of the stem cell markers under hypoxia condition. This finding support that the hypoxia factor may affect the stem cell gene expression pattern of the H1944 cell line.